Sponzorirano

Nadolazeći događaji

ŽIVJETI ZA GRAD, A NE OD GRADA

Oriana Šprljan Perković: Vodice mogu i moraju bolje

4869 puta

Oriana Šprljan Perković predstavljena kao nezavisna i nestranačka kandidatkinja za gradonačelnicu grada Vodica, koja okuplja i spaja a ne razdvaja, u intervjuu za Infovodice najavljuje drugačiji pristup, stvarne i suštinske promjene.

KAO PRVO UVIJEK JE PITANJE, ZAŠTO STE SE ODLUČILI KANDIDIRATI ZA GRADONAČELNICU VODICA?

Politika me kao takva nikada nije zaokupljala, ali ne mogu ne primijetiti stagnaciju moga grada u stalnom „očekivanju nečega" nekih promjena na bolje. Nekada smo bili grad u kojem se ugodno i lijepo živjelo od svog rada. Tada su ljudi dolazili a sada na žalost neki i odlaze.
Kao mlada osoba ne mogu se pomiriti sa time. Potaknuta potporom obitelji i najužeg kruga prijatelja, a potom i potporom određenih političkih krugova, odlučila sam se iz promatrača prometnuti u aktivnog sudionika kreiranja budućnosti mojih i naših Vodica, i biti promjena koju očekujem svih ovih godina.

Diplomirani sam inženjer financijske i poslovne matematike prirodno je da me interesira proračun grada, za koji smatram da bi trebao ipak biti veći, stoga analizirajući stanje kroz brojke željela sam utvrditi može li se, gdje i kako, na kojim stavkama uštedjeti i može li se povećati, pogotovo što je projekcijom za naredne godine predviđen pad, zapravo da nije pridodan višak iz prethodne godine bio bi zaista malen.

Tako npr., između ostalog, a prema javno dostupnim podacima proračuna za 2016. uočavam nerazmjer prihoda od „komunalnih doprinosa" i naknada sa rashodom „komunalnih djelatnosti", gdje su rashodi skoro duplo veći od prihoda, budući je jasno određeno, da samo iz određene vrste prihoda se mogu isključivo financirati samo namjenski rashodi itd.

Zatim mislim da su premala ulaganja u poticanje gospodarstva, čak strašno mala u odnosu na dio troškova javne uprave i administracije, neke stavke mi izgledaju prenapuhano s troškovima ili nisu dobro formulirane. Jednako tako trošak izrade projektne dokumentacije određenog projekta, iznosi uobičajeno otprilike 3 do 5% , pa smatram da građani imaju pravo znati iznos cjelokupnog troška projekta te bi morao biti naznačen uz tu stavku, čime bi dobio vjerodostojnost, jer građanima nisu svi dokumenti dostupni, time bi se izbjeglo insinuiranje. Isto bi se odnosilo i kod stavke otplata glavnica dugoročnih zajmova, to u smislu zakonske odredbe o ograničenju visine mogućnosti kreditnog zaduženja, itd. Moram naglasiti da je to samo moje mišljenje za sada, a kada postanem gradonačelnica provesti ću detaljnu reviziju kako bi se utvrdilo stvarno stanje i prihoda i rashoda i kreditnog zaduženja kako bi tek potom odredila prioritete i odredila način za provesti svoj plan i program koji sam zacrtala.

E to je izazov za mene, presložiti rashode u odnosu na prihode i složiti ih najbolje što znam na korist građana!

KAKO PO VAŠEM MIŠLJENJU TREBAJU IZGLEDATI VODICE U KOJIMA SE UGODNO ŽIVI?

U mojoj viziji Vodice moraju biti grad zadovoljnih ljudi, moderan grad sa naprednom tehnologijom i uravnoteženim razvojem svakog područja, koji osigurava visoku kvalitetu života svih dobnih skupina, a prije svega da pruža jednaku priliku svakome za egzistenciju kroz ostvarivanja svojih potencijala. Grad koji će biti prepoznat po društvenoj pravednosti.

PRETPOSTAVLJAM DA STE SVOJU VIZIJU BAREM DIJELOM PRETOČILI U IZBORNI PLAN I PROGRAM, MOŽETE LI NAM IZDVOJITI NEKE POJEDINOSTI ?

Naravno, vizija mi nameće promišljanje o upravljanju gradom, sve počinje strategijom kao veza sadašnjosti i budućnosti u određivanju strateških ciljeva i planiranja utemeljenog na stvarnim potrebama svih stanovnika područja grada Vodica. Naime stvara se dojam da zapravo i ne znamo kamo idemo niti gdje ćemo stići. Svojim planom i program uvesti ću prioritete i red, a suradnjom struke i građana iznjedriti rješenja, kako u turizmu, tako u jačanju poljoprivredne proizvodnje u sinergiji s turizmom, a izmjenama prostornog uređenja grada pružiti će se mogućnosti jačanju poduzetništva (gospodarstva) opet s fokusom na turizam, te izgradnjom komunalne i prometne infrastrukture, i ostalih svakodnevnih poteškoće koje muče moje sugrađane.

Ali prvenstveno hoću čuti glas građana da zajedno sa mnom odluče kakav grad želimo razvijati. Ja imam viziju međutim neke odluke moramo donijeti zajedno. Kada je turizam u pitanju, većina građana direktno ili indirektno živi od turizma, a da li je tomu tako? Moja vizija turizma je 365 dana, a ne 55 kao sada. Da bi to promijenila moramo odlučiti kakve goste želimo i što im moramo ponuditi, ponajprije svakako podignuti kvalitetu usluge, educirati se a neki od mojih poteza ogledati će se, između ostalog u stimuliranju rada ugostiteljskih objekata preko cijele godine smanjenjem naknade za korištenje javnih površina; kontinuiranom održavanju manifestacija tijekom cijele godine a ne samo u sezoni; gradnjom prateće infrastrukture, višenamjenske sportske dvorane, kuglane, itd. Posebno želim istaknuti dvoranu koju toliko dugo čekamo i nikako da je dočekamo. Da dvoranu ćemo sagraditi konačno !

Nadalje, za ozbiljan razvoj turizma prijeko je potrebno izgraditi komunalnu infrastrukturu, u tom pogledu prvenstveno ću ubrzati izgradnju sustava odvodnje, oborinskih i fekalnih voda.

Nedopustivo je da u 21. stoljeću domaćinstva budu bez priključka električne energije, vode i rasvjete što imamo i danas slučaj, ovo je jedna od hitnih mjera . Cilj mi je također omogućiti brzi Internet do svakog doma paralelnom izgradnjom uz realizaciju projekta kolektora .

Svakako je potrebno osigurati i nesmetani promet u gradu zbog čega ću maknuti autobuse iz grada dislokacijom autobusnog kolodvora, za što zapravo već postoji studija koja se na žalost ne primjenjuje.

Kako sam profesorica već dugo razmišljam o potrebi roditelja koji rade, kako bi bilo dobro učenicima nižih razreda Osnovne škole osigurati cjelodnevni boravak, a za starije i nemoćne izgraditi dom u kojem bi bio i poludnevni boravak, toliko toga ovaj grad treba da moramo što prije jednostavno početi raditi.

Ovo je samo dio plana i programa a i želja, koji će dobiti svoju glavu i rep u svojim prioritetima i vremenskim provedbama prije javne prezentacije.

KOJIM SREDSTVIMA MISLITE OSIGURATI PROVEDBU NAVEDENOG DIJELA SVOG PLANA I PROGRAMA ?

Iskazanim proračunom grada Vodica, kao i posljednjim izviješćem proračuna za 2016. godinu, vidno je da sredstva koja se osiguravaju izvornim proračunom nisu velika te da su dostatna praktički samo za tekuće potrebe, međutim kao što sam već kazala o proračunu da mislim, kako se mogu i moraju izvući uštede te da bi se moglo računati s određenim dijelom proračunskih sredstava.

U pravcu, pronalaženju drugih načina financiranja/sufinanciranja, nameće nam se još jedno rješenja, a to je javno-privatno partnerstvo i EU fondovi. Ukratko, EU fondovi i javno-privatno partnerstvo su ključ daljnjeg razvoja komunalne infrastrukture u službi građana grada Vodica.

Iskustva i praksa drugih gradova daje mi za pravo tvrditi da potencijali sredstava povučeni iz Europskih fondova, kao i sa državne razine nisu dostatno iskorištena. Smatram da grad Vodice nije u tom pogledu bio efikasan i polučio rezultate koje je mogao. Stoga ću u tom pravcu iskoristiti sve moguće prilike kako bi što više projekata povukli iz Europskih fondova za ostvarenje prioritetnih ciljeva.

PRIČAJUĆI O PROGRAMU NAJAVLJUJETE, KOLIKO SAM RAZUMIO I REORGANIZACIJU GRADSKE UPRAVE, USTANOVA I TRGOVAČKIH DRUŠTAVA?

Primarno je reorganizacija gradske uprave, ustanova i trgovačkih društava, koje su jedna od točaka programa a mislim na operativni rad postojećih struktura u provođenju ideja razvoja na način koji nije dao najbolje rezultat.
Evo opet da se dotaknem proračuna iz koje je vidljivo, po mom mišljenju, dosta nepotrebnih troškova, više puta ponavljanih materijalnih rashoda, sve ustanove imaju nesrazmjer u troškovima samo ovisno u kojim, neke imaju iskazani trošak u stavci materijalni rashodi skoro u visini kao za plaće, a zajedničko im je svima mali prihod. Sve u svemu ima mjesta uštedama.

U trgovačkim društvima u vlasništvu grada sjedi po sedam članova u skupštini društava „stručnjaka" koji za svoj „rad" primaju naknade. Smatram da bi učinak bio jednak i sa manjim brojem ljudi a i naknada postaje upitna budući su nam potrebna sva sredstva proračuna . Nameće se pitanje, mogu li se ta sredstva preusmjeriti tamo gdje su potrebnija, primjerice u smanjenje cijene vrtića ili nabavku osnovnoškolskih udžbenika, svakako za naše najmlađe.

O tome više u izbornom programu, ali jedno vam sigurno mogu već sada kazati, da će jedan od mojih prvih poteza, kao gradonačelnice grada Vodica, biti ukidanje svih naknada u upravnim vijećima ustanova, skupštinama trgovačkih društava, odborima, a gradskom vijeću, čija nadležnost jeste odluka o vijećničkim naknadama, odmah ću predložiti donošenje odluke o smanjenju naknade za rad vijećnika sa sadašnjeg iznosa na simbolični iznos od 1,00 kune, kako bi i to bio doprinos većem proračunu.
Vjerujem, sudeći po izjavama sudionika našeg političkog života, kako vole svoj grad i žele učiniti sve za dobrobit građana, da će rado i sami na to sutra pristati.

image-0-02-05-b2b427eaf1786ab5e4d11105e2e66a24b42b141b9c45a9ca23ad80d27bc508e2-V.jpg

U SVOJOJ KANDIDATURI OBJAVILI STE I IZBOR PRVE SURADNICE I ZAMJENICE?

Tako je, moja prva suradnica i zamjenica je Grozdana Juričev Šprljan. Suvremeno upravljanje gradom jeste zahtjevno i uz sebe želim imati iskusnu, sposobnu i stručnu osobu. Trebam snažnu osobu od povjerenja koja će zajedno sa mnom, u skladu sa Zakonom provoditi moj, odnosno naš izborni plan i program, na zadovoljstvo naših sugrađana.

Zajedno sa Grozdanom kao suradnicom i zamjenicom, surađujemo u izradi programa kao i različitim projektima, i s drugim stručnim osobama koje su se dokazale u raznim sferama javnog i privatnog djelovanja, te će mi njihovo iskustvo biti od neprocjenjive vrijednosti.

I NA KRAJU, KAKAV IZBORNI REZULTAT OČEKUJETE I KOJA JE VAŠA PORUKA BIRAČIMA?

Istinski nezavisna, politički neobojana, i najvažnije mlada i neopterećena interesnim skupinama, ulazim u ovu političku utrku sa velikom podrškom brojnih građana kao i određenih političkih aktera te bez zadrške očekujem pobjedu u prvom krugu.

Kao buduća gradonačelnica želim kazati da odluke neću donositi sama, već ću se u odlučivanju osloniti na preporuke onih koji o stručnim pitanjima znaju više, a posebno ću omogućiti građanima da izraze svoje želje i stavove, te da će gradska uprava sa mnom na čelu biti otvorena, transparentna i da ću svakako postupati s pažnjom dobrog gospodara na dobrobit svih građana, stoga mojim sugrađanima želim poručiti da neće požaliti jer:
„Glas za mene je glas za stvarne promjene, budite i vi dio te promjene, jer jedino ja kao nezavisna kandidatkinja mogu ispuniti vaša očekivanja!

Ujedno koristim ovu priliku da se zahvalim svim nezavisnim kandidatima s platforme Mosta nezavisnih lista koji su mi dali javnu podršku, kao i svim građanima koje me podržavaju i svakim danom iskazuju mi svoju sve veću potporu bilo osobno ili porukama podrške, hvala svima!

Želim Vam sretan i blagoslovljen Uskrs!

Ocijeni sadržaj
(5 glasova)
  1. Foto vijesti
  2. Video vijesti

O nama

Informativno oglasni portal Grada Vodica - Gradske, kulturne, sportske vijesti, video i fotografije vezane za Vodice i širu okolicu

E-mail:

Arhiva vijesti

« Travanj 2017 »
Pon Uto Sri Čet Pet Sub Ned
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30