05 Velj 2018
    233

Ministarstvo izdvojilo novac za daljnju konzervaciju mrdakovičkog bedema i nastavak arheoloških istraživanja na Velištaku

Ocijeni sadržaj
(0 glasova)
0

Ministarstvo kulture dodijelilo je novih 80.000,00 kuna za daljnja arheološka istraživanja na području Grada Vodica. Muzej grada Šibenika dobio je 40.000,00 kuna za nastavak istraživanja na lokalitetu Velištak u Velimskom polju na kojem arheolog Emil Podrug, viši kustos Muzeja grada Šibenika, posljednjih deset godina istražuje jedinstveno kasnoneolitičko naselje.


Ostalih 40.000,00 kuna dodijeljeno je Gradu Vodicama za radove na rekonstrukciji bedema liburnsko-rimskog naselja na Velikoj Mrdakovici. Upravo bogati arheološki materijal s mrdakovičke nekropole kao i monumentalne konture liburnskog naselja ponad nje glavni su aduti i temelj za razvoj vodičkog kulturnog turizma.

Ministarstvo kulture i prošle je godine izdvojilo 40.000,00 kuna za konzervatorske radove na dijelu ovog bedema koji je istražen uz pomoć europskog i županijskog novca tijekom provedbe HERA projekta te zajedno s ostatkom lokaliteta svečano otvoren za javnost 2015. godine.

Dobivenom državnom potporom i uz sufinanciranje Grada Vodica tijekom rujna konzerviran je dio stambene arhitekture naselja na Velikoj Mrdakovici – zidovi dvaju prostorija koji djelom omeđuju jednu od ulica, a istraženi su tijekom zadnjih arheoloških kampanja. Drugi dio radova obuhvatio je jugoistočni bedem lokaliteta. Zbog nedovoljnih financijskih sredstava za konzervaciju cijelog segmenta u dužini od 24 metra, radovi su obavljeni na najugroženijem dijelu kojemu je prijetilo urušavanje – od ulaza prema „kuli". Kako je na tom dijelu obrambenog zida djelomično zatečen stariji, predrimski građevinski slog s velikim kamenim blokovima, bilo je nužno korištenje teške mehanizacije pri njegovoj konzervaciji i djelomičnoj rekonstrukciji neophodnoj kako bi se prevenirala daljnja destabilizacija statike bedema.

Uz Grad Vodice koji kontinuirano ulaže posljednjih sedam godina u arheološka istraživanja na Velištaku i Velikoj Mrdakovici te uz pomoć državne potpore i ove će se godine nastaviti arheološka istraživanja i konzervatorski radovi. Nakon izložbe o bogatom arheološkom materijalu nađenom na mrdakovičkoj nekropoli slijedeće godine svijetlo dana ugledat će po prvi puta i nalazi sa samog antičkog naselja.

Vaša reakcija na temu


Napiši komentar

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

58. Festival kazališnih amatera

 

FHKA 2018 PLAKAT

Klikni na plakat gore za više informacija

 

Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217

U Pelajića na Magistrali
098 266 193

Image is not available
Image is not available
Image is not available

5 litara
300 kuna

Ekstra djevičansko maslinovo ulje


kompostiranje
Image is not available

30 godina brinemo se o Vašem ljepšem i zdravijem osmijehu!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Vrhunska dentalna protetika sa moderno opremljenim laboratorijem, implantologija, ortodoncija za djecu i odrasle, tretmani laserom!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Najmodernija oprema od CBCT-a za 3D slikavanje, ZEBRISA za dijagnostiku čeljusnih problema, lasera te drugih uređaja za što precizniju dijagnostiku i terapiju!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Uz MakeUp by Mateja i Teenlifting metodu pomladit ćemo Vas i učinit Vaš osmijeh još sretnijim!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Mogućnost plaćanja kreditnim i debitnim karticama na rate te potrošačkim kreditom do 60 mjesečnih obroka!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Slider


WEB banner Vodice1
krzelj
Makinapizza
Gradsko-inicijalni
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider


BumbaNG
tehnoadeo2017

Foto video vijesti

  1. Foto
  2. Video
Infovodice - Informativno oglasni portal Grada Vodica

Please wait until the cookies are loaded...