13 Ruj 2018
    2166

VODIČANI REZIMIRALI SVOJU TURISTIČKU SEZONU: Nije loša, ali pluseva nema

Ocijeni sadržaj
(2 glasova)
0
Poslijednja izmjena dana Četvrtak, 13 Rujan 2018 12:52

Službeni podaci ove turističke sezone, ali i tijekom cijele godine pokazuju trend blagog rasta turističkog prometa, dolazaka i noćenja u gotovo svim mjesecima. Ipak, špekulira se drugačije – iako u globalu nisu nezadovoljni, rijetko koji se Vodičanin iz različitih grana turizma slaže s plusevima.

 

Naime, prema službenim podacima državnog ureda eVisitora u ovih osam mjeseci na području TZ grada Vodica evidentirano 5 % više dolazaka i 3 % više noćenja nego lani, a zabilježen je i porast turističkog prometa u svim vrstama komercijalnih objekata, od toga 1% u domaćinstvima, a 3% rasta noćenja u hotelima. Što se kolovoza tiče, dolazaka je bilo 1% više, a noćenja 1 % manje.

635712a2dcf991203133f2a650d94c51_XL (Custom).jpgJoško Juričev Martinčev - Lungo Mare

- Ne vjerujem da se manipulira podacima, ali očigledno je da je gostiju manje. To je primjetno po plažama, šetnicama i lokalima, primjerice nabavku smo u nekom trgovačkom centru – uspoređujući s lani, obavljali puno lakše i brže bez nekih gužvi. Također, slažem se s kolegama u ugostiteljstvu da je ovo nezadovoljstvo dobrim djelom uzrokovano Svjetskim prvenstvom, kazao je Joško Juričev Martinčev koji sa sestrom Karmen stoji iza popularnog caffe-bara Lungo mare.

No, njima sezona nije bila loša: promet je ostao na razini prošlogodišnjeg.

- U sve pa i ugostiteljstvo treba ulagati, mi smo investirali značajna sredstva u redizajn kompletnog lokala što je zasigurno doprinijelo tim rezultatima, a mogli smo i nastaviti kako je bilo. Uvijek treba težiti boljem. Ako jedan Vir u roku pet godina s milijun noćenja doći na dva i pol – ne znam zašto to ne bi moglo poći za rukom i Vodicama koje su puno ljepše i opremljenije. Grad treba pomoći TZ-u u promociji, pa i direktno platiti objave jakim medijima ciljanih zemalja. Klijentelu pak ne možemo određivati, zna se tko je naša 'publika', zaključio je Juričev.

A razloga je mnogo: u posezoni kad nam prevladava taj obiteljski turizam pak fali sadržaja i ponude. Naši sugovornici ističu da takvi ni nemaju gdje potrošiti novac, ali ni vrijeme.

anketa (2 of 4) (Custom).jpgOsoblje Tri Piruna

Konoba Tri piruna koja je i statistički je najbolja u županiji prema TripAdvisoru i ove je godine zahvaljujući njihovu angažmanu bilježila rast. Ali ipak, očekivanog broja gostiju po ugostiteljskim objektima nema.

- Počinje nam lagano ta posezona, početak je rujna, a već u ponoć po mjestu nema nikoga. Naš restoran je i ove godine bio u rastu uz naš angažman i preporuke. Sve ostalo bi bila katastrofa za nas. Ipak, očekivali smo da će telefon puno više zvoniti uz jače gužve, sve je bilo u knap. Struktura gostiju je loša, složit će se svi ugostitelji da su naši gosti sve slabiji potrošači. Stanje se ne može vrlo skoro popraviti te se nadam da nećemo svi skupa tonuti još i više, smatra Nenad Alfirev, vlasnik Tri Piruna.

Što se tiče apartmanizacije, često ćemo od Vodičana čuti da je uzela maha. Naime, smještajnih jedinica kod privatnih iznajmljivača možda je i previše pa su neki od njih, unatoč špici sezone, s punjenjem muku mučili. Velik je broj i vikendica, a samim time i rada na crno.

No, dugogodišnji iznajmljivač apartmana u samom centru Vodica smatra da je manjak gostiju bio očekivan s obzirom na izvanrednu prošlogodišnju sezonu.

anketa (3 of 4) (Custom).jpgAuror i Blaženka Friganović

- Plus nekad mora stati. To što je bilo nešto lošije, smatram da razlog leži u Svjetskom prvenstvu. Ne treba puno kukati, sjetimo se ljeta 2014. i Prvenstva u Brazilu te lošeg vremena koje nas je popratilo. Uvijek imam rupa u sezoni, pa je tako bilo i u ovoj, kazao nam je Auro Friganović.

Predsezonske rupe, Ivana Ivičina, iznajmljivača brodova i nisu previše uznemiravale zahvaljujući vjernim starim klijentima.

- Slušajući ljude oko sebe iz različitih grana turizma koji se brojkama nisu ni približili lanjskoj sezoni dolazim do zaključka da ova nije bila ni približna po broju gostiju i njihovoj platežnoj moći, ali i da ja onda mogu biti više nego zadovoljan, priča Ivičin.

Njegove brojke identične su onima zadnjih godina.

prvic (8 of 8) (Custom).jpgIvan Ivičin, iznajmljivač plovila

- Izuzev početka lipnja s nestabilnim i burnim danima, sezona je bila uredna. Evo, i rujan je debelo zagazio, imamo pretežno stabilno i sunčano vrijeme te se svi skupa nadamo da će bar malo produžiti već godinama nedosanjanu posezonu u Vodicama…, zaključio je.

 

suvenirdeskclanak

Vaša reakcija na temu


kompostiranje

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE


Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217

Image is not available

30 godina brinemo se o Vašem ljepšem i zdravijem osmijehu!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Vrhunska dentalna protetika sa moderno opremljenim laboratorijem, implantologija, ortodoncija za djecu i odrasle, tretmani laserom!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Najmodernija oprema od CBCT-a za 3D slikavanje, ZEBRISA za dijagnostiku čeljusnih problema, lasera te drugih uređaja za što precizniju dijagnostiku i terapiju!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Uz MakeUp by Mateja i Teenlifting metodu pomladit ćemo Vas i učinit Vaš osmijeh još sretnijim!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Mogućnost plaćanja kreditnim i debitnim karticama na rate te potrošačkim kreditom do 60 mjesečnih obroka!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Slider


WEB banner Vodice1
krzelj
Makinapizza
Gradsko-inicijalni
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider


BumbaNG
tehnoadeo2017

Foto video vijesti

  1. Foto
  2. Video
Infovodice - Informativno oglasni portal Grada Vodica

Please publish modules in offcanvas position.