• 13 Pro - 14 Pro
  • 14 Pro - 15 Pro
04 Pro 2018
    737

Grad Vodice nastavlja na radovima sustava odvodnje oborinskih voda kako bi ublažio posljedice poplava

Ocijeni sadržaj
(0 glasova)
0
Poslijednja izmjena dana Utorak, 04 Prosinac 2018 09:34

Nevjerojatni prizori iz Nina, Zadra, Splita, Dubrovnika dolaze u zadnjih dvije godine. Cijeli gradovi su pod vodom, ljudi očajnički brane kuće i poslovne prostore. Velika količina oborina koja pada u kratkom vremenu prouzrokuje brojne probleme. Posljedice klimatskih promjena osjećaju se u svim dijelovima svijeta pa i kod nas. Vodice su to osjetile među prvima 2014. i 2015. godine, a shodno tome Grad Vodice krenuo je u rješavanju problema poplava gradskih ulica i kuća. Angažirani su stručnjaci da sagledaju stanje i započnu izradu potrebne tehničke dokumentacije kojom će se riješiti ili makar znatno ublažiti postojeći problemi i spriječiti ponovno plavljenje gradskih ulica i kuća.

Napravljen je rasteretni šaht koji je smješten između Konzuma i spomenika komunističkim žrtvama. Mreža zarova kojim je Vodice bilo isprepleteno, a koji su bili zatrpani počeli su se čistiti i obnavljati. U ovoj godini završeni su radovi na korekciji obalne linije kako bi se izgradio koridor za odvod oborinskih voda koji se ulijeva u akvatorij ACI Marine. Koridori prema moru napravljeni su ispred autobusne postaje, u produžetku ul Hrvatskih Boraca kako bi se izbjeglo da ulica Dulcin i Obala Juričev Ive Cota za vrijeme poplava postanu veliki bazeni.

Upravo je pljusak koji je zadesio područje Vodica prošli vikend, a kada je u 15 minuta palo 40 litara kiše bio svojevrsni test kako funkcionira oborinski koridor

Odgovor na ovo pitanje te na pitanje što se još radi na rješavanju ovog problema smo potražili kod Marka Lugovića, pročelnika Upravnog odjela za komunalno-vodni sustav, zaštitu okoliša i graditeljstvo

„Kako ste i sami dobro primjetili, što se tiče Dulcina, izljev u more napravljen kod stare Općine donekle je ublažio plavljenje Dulcina, odnosno pomogao je da se voda kraće zadržava. Ostalo nam je još riješiti iza Elektre zarovo koje je ostalo nespojeno sa dijelom kanala koji je konstruiran u ulici Obala Ive Juričeva Cota. Radi se o 50 metara tlačnog cjevovoda od Elektre do Bipe. Ta investicija procijenjena je na nekih 2 milijuna kuna i to bi u najvećem mjerilu ublažilo plavljenje Dulcina“ – odgovara nam pročelnik Marko

Saznajemo da se nakon toga ide u konstrukciju nagiba same ulice Ante Poljička tako da ništa iz nje ne ulazi u Dulcin nego da ide sve prema kolodvoru

„Uz ovaj postojeći propust prema moru ispred kolodvora najvjerojatnije će trebati napraviti još jedan kako bi voda što prije završila u moru. Ostaje nam i rekonstrukcija oborinskih šahtova u ulici Aritna kako bi se oborinska voda kroz marinu probila direktno u more“ – rekao nam je Marko te podsjeća da su stari šahtovi napravljeni kao upojni bunari čija upojna moć ne zadovoljava nastalu situaciju.

20181130_1309341.jpg

Ovaj projekt planiran je kroz rekonstrukciju cijele ulice Artina za što je projektna dokumentacija već napravljena. Također, kroz rekonstrukciju magistrale zamišljen je prihvat i oborinske odvodnje da se ublaži sliv kroz ulice Vlahov Venca i Grge Ivasa čime bi još manje oborinskih voda došlo do kolodvora.

Trenutno je od strane grada što indirektno što direktno izrađeno projektne dokumentacije u vrijednosti cca 10 mil kn kojom se rješavaju i ublažavaju crne točke ovog problema. Samo za primjer, kroz projekt uređenja vodičkog groblja zamišljena i rekonstrukcija postojećeg zarova, izrada retencijskog polja, a sve kako bi se smanjio pritisak oborina na predio Blata

„Pripremljen je i projektni zadatak za kompletno slivno područje urbanističkog dijela grada Vodica. Očekujemo ovih dana da ćemo imati procjenu vrijednosti te projektne dokumentacije, a nakon toga nam preostaje jedino „kucati“ na vrata Hrvatskih voda da nam pomognu, jer radi se o ogromnim ciframa i samo iz gradskog proračuna to će trajati desetljećima.“ – zaključio je Marko Lugović

suvenirdeskclanak

Vaša reakcija na temu


Postani prijatelj kazališta

prijatelj kazalista 2019

Klikni na plakat gore za više informacija
Možete kupiti svakog radnog dana od 11 do 13 sati, osnosno petkom, subotom i nedjeljom u vrijeme kino predstava na blagajni Kulturnog centra Vodice.

 

bazenid
Makinapizza
kompostiranje

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE


Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217

Image is not available

30 godina brinemo se o Vašem ljepšem i zdravijem osmijehu!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Vrhunska dentalna protetika sa moderno opremljenim laboratorijem, implantologija, ortodoncija za djecu i odrasle, tretmani laserom!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Najmodernija oprema od CBCT-a za 3D slikavanje, ZEBRISA za dijagnostiku čeljusnih problema, lasera te drugih uređaja za što precizniju dijagnostiku i terapiju!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Uz MakeUp by Mateja i Teenlifting metodu pomladit ćemo Vas i učinit Vaš osmijeh još sretnijim!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Mogućnost plaćanja kreditnim i debitnim karticama na rate te potrošačkim kreditom do 60 mjesečnih obroka!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Slider


Gradsko-inicijalni
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider


BumbaNG
tehnoadeo2017

Foto video vijesti

  1. Foto
  2. Video
Infovodice - Informativno oglasni portal Grada Vodica

Please publish modules in offcanvas position.