Svibanj 02, 2019 6188

Na svečanosti uoči blagdana sv. Jeline dodijeljene nagrade vodičkim laureatima

Ocjeni sadržaj
(2 glasova)
Večeras je u Kulturnom centru Vodice održana svečana sjednica Gradskog vijeća povodom Dana grada Vodica. Svečanosti su pored domaćina nazočili zamjenik župana Nikola Blažević, saborska zastupnica Branka Juričev Martinčev, predstavnici susjednih općina, gradova, županijskih ustanova, vodičkih gradskih poduzeća i udruga, brojni drugi ugledni gosti kao i građani Vodica. Svečanu sjednicu uveličala je PZ Lira svojim nastupom

Predsjednik Gradskog vijeća Marin Mikšić otvorio je svečanu sjednicu riječima
- Dvije godine rada ovog Gradskog vijeća je iza nas. Nastavili smo započete projekte i pokrenuli nove, a to se prvenstveno odnosi na izgradnju novog dječjeg vrtića koji će podignuti kvalitetu života na jednu višu razinu. Radimo i na jednom prijeko potrebnom projektu na zadovoljstvo svih nas, a to je izgradnja sportske dvorane jer Vodice su sportski i turistički grad – rekao je Marin Mikšić, predsjednik gradskog vijeća te je ovim putem pozvao sve predstavnike županijskih ustanova da im svojim zalaganjem pomognu i u realizaciji ovog bitnog projekta za Grad Vodice
Velike čestitke laureatima koji su dio svog života utkali u udruge koje ovaj Grad čine Gradom uputila je i gradonačelnica Nelka Tomić
„Ljudi su to bez kojih naš grad ne bi mogao rasti i razvijati se. Hvala i svim našim sugrađanima koji su svojim radom unaprijedili i unapređuju naš grad“ - rekla je gradonačelnica te se osvrnula na projekte koji su od iznimne važnosti za poboljšanje kvalitete života naših sugrađana i ugodan boravak naših turista.
„Uloženo je pet milijuna kuna za održavanje i nova ulaganja u infrastrukturu, u nastavak izgradnje sustava odvodnje oborinskih voda uloženo još 1,2 milijuna kuna, dok je za nastavak izgradnje kanalizacijske mreže aglomeracije Vodice-Srima-Tribunj i otoka Prvića koja se financira iz Europskog fonda izdana je pravomoćna uporabna dozvola uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. Pri kraju su radovi na sanaciji zatvaranja neopasnog otpada LEĆ. Radi se o radovima vrijedni skoro 12 milijuna kuna od čega je 85 % Kohezijski fond, 10 % Fond za zaštitu okoliša i samo 5 % Grad Vodice dok je u energetsku obnovu DV Tamaris uloženo 510 tisuća kuna
Mislilo se i na otok Prvić i zaleđe. Za opremanje sportskog igrališta Mareta uloženo je 500.000,00 kuna.
Za razne programe socijalne i druge skrbi izdvojeno 2 milijuna kuna, povećana je rodna naknada na 5000 kn za prvorođeno dijete i dodatnih 1000 za svako slijedeće, dodijeljene su 42 stipendije, kroz program Zaželi dobiveno 2 milijuna bespovratnih sredstava za 10 gerontodomaćica koje skrbe za stare i nemoćne na području Grada Vodica
Za razne programe gradskih udruga civilnog društva izdvojeno 500.000,00 kuna, dodijeljeno više od pola milijuna kuna za rad gradskih kulturnih udruga te izdvojeno 1,6 milijuna kuna za rad gradskih sportskih udruga“ – rekla je gradonačelnica Nelka Tomić te se na kraju osvrnula na našu glavnu gospodarsku granu turizam gdje je za III. Fazu uređenja plaže Vruje uloženo 4 milijuna kuna te još 550.000,00 kuna za uređenje drugih gradskih plaža blaze.jpg
U ime županije pozdrave župana Gorana Pauka uputio je zamjenik Nikola Blažević
„Jako puno se radi u Vodicama i puno toga je napravljeno, strateški se pametno i mudro planira. Nadam se da će Županija kao i do sada biti snažan partner Gradu Vodicama“ – rekao je dožupan Nikola Blažević te je nabrojao nekoliko projekata gdje se isprepleću nadležnosti županije i potrebe Grada Vodica
„To se prije svega odnosi na projekt HEREDITAS, projekt zaštite suhozidne tradicijske gradnje gdje će se izradit dokumentacija za obnovu kulturnog dobra Bunje Rašinov stan u Okitu kod Vodica te uspostavu modernog Centra za posjetitelje koji će biti svojevrstan spomenik suhozidnoj tradicijskoj gradnji. Zatim tu je projekt uređenja Velike Mrdakovice, cikloturističke rute, sanacija pomorskog dobra i drugi projekti“ – rekao je dožupan Nikola Blažević
Središnji događaj svečanosti bio je uručenje plaketa i nagrada Grada Vodica zaslužnim pojedincima
birinpad.jpg
Plaketa Grada Vodica za doprinos razvoju školstva posthumno se dodjeljuje JOSIPU BIRINU, a nagradu je u njegovo ime primio gospodin Grgo Birin
„Zahvalna na nesebičnom činu, Osnovna škola Vodice je nominirala gospodina Birina za priznanje Grada. Gospodin Birin je velikodušnim činom darovao 985 m2 zemljišta na kojem je izgrađena jedina vodička osnovnoškolska ustanova – svoje privatno vlasništvo darovao je za dobrobit čitave zajednice i za obrazovanje novih naraštaja.“
Plaketu Grada Vodica za dugogodišnji rad u Košarkaškom klubu invalida Vodice dobiva ALEN BRAČANOV
„Gospodin Bračanov već godinama radi na afirmaciji osoba s invaliditetom i njihovom uključivanju u društveni život kroz bavljenje sportom i druženja na turnirima. Jedan je od najzaslužnijih za pokretanje i organizaciju Međunarodnog turnira Oba su pala koji okuplja Klubove košarke u kolicima iz Hrvatske i susjednih zemalja.
Gospodin Bračanov je na rehabilitaciji, pa će mu plaketa biti naknadno uručena.“ krncevic.jpg
Plaketu Grada Vodica za doprinos u otkrivanju, interpretaciji, prezentaciji i očuvanju kulturno povijesne baštine grada Vodica dobiva MUZEJ GRADA ŠIBENIKA koju je primio ravnatelj Ustanove – Željko Krnčević
„Muzej grada Šibenika već više od desetljeća ustrajno surađuje s Gradom Vodicama i Pučkim otvorenim učilištem Vodice i sutavno vrši arheološka istraživanja na Velikoj Mrdakovici i Velištaku, te vodi brigu o suhozidnoj graditeljskoj baštini našeg kraja. Prikupljeni materijal s arheoloških lokaliteta konzervira se i pohranjuje u muzejski depo kako bi u neko sretnije vrijeme postao dijelom postava vodičke muzejske ustanove. Kustosi Toni Brajković i Emil Podrug, nekada uz svesrdnu pomoć bivšeg ravnatelja Gojka Lambaše, a sada uz nesebičnu podršku Željka Krnčevića, svake godine provode nove istraživačke kampanje, a doktor Jadran Kale vodi gradionice za očuvanje graditeljske suhozidne vještine. Novim se nalazima dobivaju spoznaje i utvrđuju povijesne činjenice naše prošlosti. Iz te su suradnje niknule već tri arheološke izložbe, a za dva dana otvaramo još jednu; Vodice kroz povijest koja prati istoimeni znanstveni skup na kojem će se po prvi puta govoriti o razvoju Vodica od prapovijesti do Domovinskog rata na temelju dokazanih i provjerenih činjenica.“
pacekb.jpg
Plaketu Grada Vodica za strpljnje, pažnju, nesebičan rad, zalaganje i veliko srce u radu s učenicima dobiva gospođa SNJEŽANA PACEK BALJA
„Više od tri desetljeća gospođa Pacek-Balja je učiteljica najmlađim školarcima Osnovne škole Vodice. Razvija s njima osobit odnos, uvažavajući osobnosti svakog djeteta i ističući njihove talente, ali uvijek naglašavajući važnost zajedništva, poštovanja i tolerantnosti u učionici. Njezina predanost obrazovanju i odgoju učenika, ne ograničava se samo na redovan školski kurikulum – njezini razredi sudjeluju na svim mogućim izvannastavnim aktivnostima. Uz roditelje, najvažniju ulogu u susretu sa školom ima prva učiteljica, a djeca u učionici gospođe Pacek Balja imaju veliku sreću što im je upravo ona – svojim pristupom, razumijevanjem i stručnošću olakšala prve školske dane i pomogla im postati odgovornim odraslim ljudima." sanjarm.jpg
Plaketa Grada Vodica za iznimnu humanost i davalaštvo krvi dodjeljuje se gospođi SANJI RADIN MAČUKAT
„Gospođa Radin-Mačukat zaposlena je žena, majka i baka, aktivna na sportskom, humanitarnom i kulturnom polju našeg grada. Članica je Kluba dragovoljnih davatelja krvi od 1977. godine kada je prvi puta dala krv. Od tada sudjeluje u svim aktivnostima Kluba, a od 2009. godine obnaša i dužnost predsjednice te ga vodi u skladu sa svojim ovlastima i mogućnostima. Uspjela je uz pomoć članova i Izvršnog odbora rekonstruirati dotrajale prostorije Kluba u lipnju 2016. godine. Za svoj iznimni doprinos radu vodičkog kluba i za višestruko darivanje krvi dobila je priznanje Šibensko-kninske županije i Hrvatskog crvenog križa za 35 darovanih doza.“
boženas.jpg
Plaketa Grada Vodica za očuvanje tradicije i starih vodičkih običaja dodjeljuje se gospođi BOŽICI SAMOHOD
„Gospođa Samohod je jedna od osnivačica Kulturne udruge Vodiške perlice 2002. godine i od samog početka rada Udruge sudjeluje u svim njezinim aktivnostima. Svojim prirodnim glazbenim sposobnostima za pjevanje te igranjem vodičkog kola očuvala je vodičku tradiciju u pjevanju drugog glasa te u igranju nijemog kola. Gospođa Samohod sudjeluje u svim scenskim nastupima Udruge promičući i njegujući kulturno-etnološku vodičku baštinu.“
veselkaš.jpg
Plaketa Grada Vodica za očuvanje tradicije i starih vodičkih običaja dodjeljuje se gospođi VESELKI ŠPRLJAN
„Gospođa Šprljan također je sudjelovala u samom osnivanju Kulturne udruge Vodičke perlice i od tada do danas vrijedno promiče i čuva vodičku tradiciju i običaje pjevajući stare vodičke napjeve i igrajući mutavo vodičko kolo. Osobit doprinos radu i razvoju Udruge, gospođa Šprljan je dala kao vrsna krojačica izradom ženske narodne nošnje, šivane i vezene rukom. Nesebično je svoja znanja prenijela i na mlađe članice udruge.“ tonizanki.jpg
Plaketa Grada Vodica za iznimnu hrabrost dodjeljuje se gospodinu TONIJU ZANKIJU
„Gospodin Zanki doselio se u Vodice sa svojom obitelji prije samo četiri godine i već je spasio pet ljudskih života iz nevera i pomorskih nesreća. Kao profesionalni ribar, gospodin Zanki je često na moru i nikad se ne oglušuje na očajničke pozive u pomoć. I za ovu nagradu nominirao ga je spašeni građanin koji svoj život duguje nesebičnosti i požrtvovnosti gospodina Zankija kojega ni goruće more ni plovilo nisu spriječili da se odazove i pomogne, stavljajući i sebe i svoj brod u opasnost.“ casneses.jpg
Nagradu grada Vodica za razvoj društvenih odnosa i unaprjeđenje obrazovanja, kulture, socijalne skrbi te očuvanje vjere i tradicionalnih pučkih pobožnosti dobiva Družba sestara franjevki od Bezgrješne, a nagradu će u ime svih vodičkih časnih sestara primiti vrhovna poglavarica Družbe, sestra Zdravka Gverić „Prva zajednica sestara Družbe sestara franjevki od Bezgrješne počela je živjeti u Šibeniku krajem 17. stoljeća. Godine 1968. kada Župa Vodice ima oko 4000 stanovnika, tadašnji vodički župnik, don Vjekoslav Kurent, moli da u Vodice dođu časne sestre koje bi vodile brigu oko crkve, držale vjeronauk za najmlađe te poučavale pjevanju i vodile crkveni zbor. Toj je molbi udovoljeno i Župa je pripremila kuću za sestre u kojoj i danas žive. Sestre su otpočele svoje djelovanje na Gospu Karmelsku iste godine i do danas ih se u Vodicama izmijenilo 19. Uz duhovni i molitveni život kao izvor i temelj redovničkog postojanja, svojim djelovanjem sestre pomažu župniku oko spasenja duša i uveličavaju liturgijske čine: drže vjeronauk, katehezu i pripremu za svete sakramente, vode crkveno i liturgijsko pjevanje te na tako čuvaju pučku tradicionalnu pjevnu baštinu sakralnog karaktera. Održavaju liturgijske predmete i ruho, brinu se za kreativno uređenje crkvenog prostora tijekom liturgijske godine, obilaze bolesne i starije župljane, pružaju utjehu i vjeru zajednici i pojedincima, svojim životom šireći civilizaciju ljubavi.“
katafranin.jpg
Nagradu grada Vodica za 40 godina rada u školstvu i 25 godina rada u nižim razredima Osnovne škole Vodice dobiva gospođa Kata Franin
„Gospođa Franin je većinu svog radnog staža provela u Osnovnoj školi Vodice, predano podučavajući i odgajajući generacije Vodičana. U djeci je prepoznavala ono najbolje, bodreći ih i hrabreći da postanu dobri i odgovorni ljudi. Uvijek inzistirajući na visokim moralnim mjerilima, djecu je učila pravednosti, ljudskosti, tolerantnosti i međusobnom razumijevanju. Poticala je volontiranje učeći djecu da je dobro nesebično dijeliti i pomagati. Uz redovan školski program, podučavala je djecu kulturnoj, običajnoj i govornoj baštini vodičkog kraja, potičući rodoljublje i ponos na lokalnu tradiciju.“
rokoivanda.jpg Nagradu grada Vodica za razvoj likovne kulture i stvaralaštva, posthumno dobiva Milan Mićin, a nagrada je uručena Roki Ivandi, članu Likovne udruge More čiji je član bio i gospodin Mićin.
„Nakon teškog djetinjstva u kojem su mu za vrijeme Drugog svjetskog rata talijanski fašisti ubili oca, a njega zajedno s ostatkom obitelji internirali u logor na Molatu te boravka u zbjegu u El Shatu gdje je započeo školovanje, kao dječak se vraća u Vodice. Nastavlja srednjoškolsko obrazovanje u Zadru i Makarskoj te u Zagrebu završava Školu za primijenjenu umjetnost, slikarski odjel u klasi profesora Ivana Šebalja. Jedno vrijeme radi kao nastavnik likovne kulture, pa asistent Raula Goldonija u samoborskoj tvornici stakla Kristal, ali od 1962. ima status slobodnog umjetnika koji najviše odgovara njegovoj osobnosti. Tijekom života stvorio je golemi opus likovnih radova kojima je obogatio sve sredine u kojima je živio: Rim, Veronu, Hamburg, Zadar, Šibenik, Vrpolje…. Dobitnik je nekoliko vrijednih nagrada i uvršten je u Hrvatsku likovnu enciklopediju. Mićin je postavio temelj i ukazao put generacijama mladih vodičkih umjetnika. Njegov je rad dio likovne baštine i kulturnog identiteta Vodica.“ simes.jpg
Nagrada – ona za životno djelo koja se dodjeljuje najzaslužnijim građanima čije je djelovanje obilježilo Vodice dodijelila se gospodinu Šimi Strikomanu. „Gospodin Strikoman diplomirao je televizijsko i filmsko snimanje u klasi profesora Nikole Tanhofera na zagrebačkoj Akademiji dramskih umjetnosti, a sve je počelo kad je kao desetogodišnjak dobio od oca prvi fotoaparat - od tada ne prestaje druženje s kamerom. U studenskim je danima radio kao fotoreporter Studenskog lista, Starta i Poleta. Tijekom svog profesionalnog rada bio je direktor fotografije u više igranih filmova, serija i televizijskih drama; snimio je desetke putopisnih, dokumentarnih i namjenskih filmova. Bio je jedan od osnivača i urednik Televizije Vodice koja je veliku ulogu odigrala za vrijeme Domovinskog rata.
Proslavio se serijom milenijskih fotografija od kojih je prva nastala na početku novog tisućljeća kada je gospodin Strikoman okupio Vodičane oko gradskog bunara i snimio fotografiju za novo doba - prvu fotografiju iz tog ciklusa, a danas ih ima već 664. U vlastitoj je nakladi objavio 14 foto-serijala Terra Croatica kojom kroz objektiv predstavlja prirodne i kulturne ljepote naše zemlje. Vodice je predstavio svijetu i kroz Festival žudija koji se svake godine održava u nekom drugom gradu. Autor je dvadesetak samostalnih izložbi.
Za svoj je rad gospodin Strikoman nagrađen brojnim stručnim domaćim i inozemnim nagradama.“
Poslijednja izmjena dana Četvrtak, 02 Svibanj 2019 21:35
djelomob1.jpg