Listopad 14, 2017 3097

Novim prijedlogom zakona o meteorološkoj i hidrološkoj djelatnosti

DHMZ želi zabraniti rad svih meteo uduga na području Republike Hrvatske

Ocjeni sadržaj
(1 Glasaj)

Duboko smo razočarani i šokirani prijedlogom zakona o meteorološkoj i hidrološkoj djelatnosti čiji je nacrt izradio DHMZ te uputio u sustav e-Savjetovanja.

Umjesto suradnje između Udruga i državnih institucija, skandaloznim prijedlogom zakona koji je primjereniji nekoj diktatorskoj državi trećeg svijeta, čini se da DHMZ želi uvesti apsolutni monopol u polje meteoroloških informacija, izuzev podobnih subjekata za koje povjerenstvo odluči da mogu plasirati podatke u javnost. – objavili su iz udruge Istramet na svojim web stranicama

- Naši prvi utisci nakon čitanja prijedloga zakona, a prije savjetovanja s pravnim stručnjacima, je taj da DHMZ posebnim zakonom želi kriminalizirati rad Istrameta i ostalih meteoroloških udruga u Hrvatskoj, a to vjerojatno planiraju realizirati drakonskim kaznama koje se penju i do 300.000 kn za Udrugu te do 50.000 kn za odgovornu osobu, nastavljaju te napominju da te svote višestruko premašuju godišnje proračune svih hrvatskih meteoroloških Udruga zajedno, stoga je poprilično jasno koji je njihov krajnji cilj – gašenje Udruga. – objavili su iz Istrameta

I njihove kolege iz šibenske udruge Šibenik meteo imaju slično mišljenje

- Naša udruga postoji od 2012 godine, diljem županije imamo postavljene Automatske meteorološke postaje, sonde za mjerenje temperature mora, detektore grmljavinske aktivnosti i smatramo da je naša udruga znatno pridonijela meteorološkoj informiranosti ljudi u našoj županiji. Ovim prijedlogom zakona nastoji se degradirati naš rad, DHMZ želi uvesti apsolutni monopol na publikaciju meteoroloških podataka, kao i to da putem nadležnog tijela želi u potpunosti kontrolirati subjekte kojima će dati te ovlasti – rekao nam je Darko Begić, predsjednik udruge Šibenik meteo te najavio zajedničko udruživanje svih meteo udruga u RH i traženje kompromisnog rješenja

Umjesto putem napretka i suradnje s civilnim organizacijama kao što je slučaj u razvijenim zemljama zapadnog svijeta, ide se na zabrane koje ne mogu donijeti ništa dobro. – zaključili su s portala Istramet

Poslijednja izmjena dana Subota, 14 Listopad 2017 09:53
djelomob1.jpg