24 Lip 2018
    949

Iz arhiva: Tekst Ive Grgureva o Rakitnici objavljen u listu „Danica“ 1986. godine

Ocijeni sadržaj
(0 glasova)
0

Naš neumorni pretraživač starih časopisa i novina Dinko Križan Vučak pronašao je u listu „Danica" koji je izašao u 1986. godine tekst Ive Grgureva u kojem piše o Rakitnici, a kako je danas blagdan sv. Ivana Krstitelja čije ime nosi i crkva u Rakitnici tom prigodom ga objavljujemo


Foto: Don Mirko Skorin

Božje svjetlo ugledah u Vodicama. Danas je to poznato turističko mjesto, a prije rata bilo je pravo selo. Uglavnom se živjelo od vina, maslinova ulja i smokava. Samo se na plodnim njivama sijalo nešto pšenice ili ječma. Moji su imali najviše imanja u Rakitnici, predjelu udaljenom od sela nekih šest kilometara. Tamo i danas strše ostaci kuće u kojoj se moglo boraviti za poljskih radova. Ispod nje se stere gumno. Od svega mi baš ono ostade u sjećanju kao najdraža uspomena. Snopovi bi se požnjevene pšenice ili ječma rasprostili po gumnu. Posred njega se dizala stožina za koju bi se privezao konj. On bi se trčeći okretao u krugu i potkovanim kopitima istresao zrnje iz suha klasja. Za mene je bio pravi užitak kad bih spavao na gumnu Tada bih dugo promatrao zvjezdano nebo . Zamišljao bih da se i zvijezde raduju što ih radoznalo gledam. Sa mi vragolasto namigavahu, sad nešto slatko tepahu. Najednom bi –jedna jače zasjala i strmoglavila se u neku neviljivu provaliju. - To je netko ovog časa umro – rekao bi djed.
Nisam u to sumnjao, kao ni u djedove priče da među zvijezdama šeću četa anđela. – Među njima je i tvoj anđeo čuvar, koji danu i noću bdije nad tobom – dovrši djed. Tada bih, čvrsto vjerujući u zaštitu anđela čuvara, mirno utonuo u san, ne bojeći se ni ljutice guje ni krvožedna vuka.

Ivo Grgurev rodio se u Vodicama 1909. godine. Nakon završene Klasične gimnazije i Teološkog fakulteta u Splitu studirao je i pravo i filozofiju u Zagrebu. U periodu između dva svjetska rata bio je urednik katoličkog glasila „Katolik". Dio života do umirovljenja proveo je u Sarajevu gdje je bio profesor hrvatskog jezika i književnosti.
Umirovljeničke dane provodi u svojim Vodicama u kojima je 1992. godine i umro.

Vaša reakcija na temu
Super
Hahaha
Opa
Tužno
Ljut sam

suvenirdeskclanak


Štefica Cvek u raljama života

stefica-plakat.jpg

Klikni na plakat gore za više informacija
Blagajna radi u prijepodnevnim satima od 21. do 25. siječnja od 11 do 13 sati.

bazenid
Makinapizza
kompostiranje

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE


Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217

Image is not available

30 godina brinemo se o Vašem ljepšem i zdravijem osmijehu!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Vrhunska dentalna protetika sa moderno opremljenim laboratorijem, implantologija, ortodoncija za djecu i odrasle, tretmani laserom!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Najmodernija oprema od CBCT-a za 3D slikavanje, ZEBRISA za dijagnostiku čeljusnih problema, lasera te drugih uređaja za što precizniju dijagnostiku i terapiju!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Uz MakeUp by Mateja i Teenlifting metodu pomladit ćemo Vas i učinit Vaš osmijeh još sretnijim!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Mogućnost plaćanja kreditnim i debitnim karticama na rate te potrošačkim kreditom do 60 mjesečnih obroka!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Slider

ngkrkades
Gradsko-inicijalni
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider


BumbaNG
tehnoadeo2017

Foto video vijesti

  1. Foto
  2. Video
Infovodice - Informativno oglasni portal Grada Vodica

Please publish modules in offcanvas position.

Please enter your phone number
and we call you back soon

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Whatsapp
Pošaljite vijest ili fotografiju putem Whatsup-a

Kontakt

Kontakt

Close