10 Ožu 2018
    1836

Štrudla od špinata za nedjeljni ručak

Ocijeni sadržaj
(0 glasova)
0

Budući da su pred nama hladniji dani gdje nam organizam zahtjeva malo više energije nego uobičajeno, odlučili smo za Vas pripremiti još jedan slastan, ukusan i brzi kulinarski recept za koji vjerujemo da će vam se jako svidjeti. Mene nanovo uvijek oduševljava, a od malena ga je moja baka znala pripremati, kasnije je to nastavila majka, a danas to činim ja.

Ovo je odličan gastronomski recept koji možete uvijek pripremiti za svoje ukućane, prijatelje ili ukoliko vam se pojave iznenadni gosti no naglašavamo da u svemu trebate biti umjereni. Možete ga poslužiti kao glavno jelo s nekim dodacima, ali i kao malo jači desert. Jelo o kojem ćemo danas govoriti zove se štrudla ili jelo od špinata, a moja baka ga je voljela upotrebljavati riječ „jelo na dalmatinski način" budući da smo dodavali razne začine tipične da dalmatinsko primorje poput ružmarina, kadulje ili lovora. Ovisno o vrsti namirnica koje ćete dodavati o tome ovisi kaloričnost jela, a mi ćemo vam u ovom primjeru pokazati načine kako smo mi to pripremili.

IMG_13324.jpg

Naziv jela: Štrudla/Jelo od špinata
Količina: Ova količina dovoljna je za otprilike 4 osobe
Vrijeme pripreme: 45 min

Potrebne namirnice:
• 1 paket lisnatog tijesta
• 1 crveni luk
• 1 režanj češnjaka
• 1 paket špinata (ako imate domaći, onda preporučamo svježi)
• vrhnje za kuhanje
• začini po željama (sol, papar, vegeta po potrebi, chili)
• 4-5 kuhanih jaja
• narezan špek ili panceta na sitne komadiće (otprilike 10 dkg)
• ovčji sir (ili drugi po željama odnosno što imate kod kuće)
• kuhano povrće po želji (nap. mrkva, šparoge i sl.).Možete staviti, ali i ne trebate
• malo peršina
• maslinovo ulje
• ružmarin ili malo kadulje

IMG_60021.jpg

Priprema:
Za početak je potrebno da rastvorite vrećicu s lisnatim tijestom i razrežete sve na dva jednaka dijela. Tako razrezane komade lagano razvaljate valjkom na srednje tanki sloj jer će vam ta dva komada biti dovoljna za dvije štruce koje ćete kasnije posluživati. Paralelno započnite pripremati smjesu s kojom ćete premazati i napuniti tijesto.

Priprema smjese:
Narežite jedan luk na sitne komadiće i otprilike 10 dkg špeka/pancete odnosno ovisno o tome koliko želite da vam bude gusta smjesa. Sve dinstajte na maslinovom ulje na laganoj vatri dok se ne poprimi žuta boja. Kasnije ćete dodati narezani češnjak, 1 paket špinata, ovčjeg sira te začine po odabiru i količinski prema željama. Sve lagano izmiješajte, a na kraju dodajte vrhnje za kuhanje kako bi vam sve spojilo u jednu kompaktnu smjesu. Dodavat ćete onoliko vrhnja ovisno o tome kako želite da vam smjesa bude gusta. Paralelno stavite kuhati jaja.

IMG_60045.jpg

Postupak:
Kada ste pripremili tijesto i napravili saftnu smjesu tada ju lagano nanesite na položeno tijesto te potom stavite kuhana jaja. Smjesu nanesite da bude otprilike iste debljine. Nakon toga sve rolajte kako biste dobili tijestu u roladi. Posložite ravnomjerno u posudu za pečenje i stavite peći na 180 stupnjeva na otprilike 25-30minuta. Nakon što bude pečeno, ostavite da se malo ohladi i poslužite tako da narežete na kriške kao naprimjer neki kolač. Uživajte u jelu i dobar tek!
Uvijek sva jela možete jesti, ali naglasak treba staviti na to da u svemu trebate biti umjereni.

Špinat
Špinat je jednogodišnja biljka i spada u zeleno lisnato povrće. Kao prehrambena namirnica špinat je bogat vodom i ima nisku energetsku vrijednost. Važno je naglasiti da je špinat lako probavljiva namirnica, a bogat je željezom, vitaminom C, folnom kiselinom, magnezija, vitamini B skupine, kalcija i dijetalnih vlakana. Odličan je za probavu i peristaltiku crijeva, izgled i sjaj kože, a ima malu energetsku vrijednost.

Špek
Špek je dobar izvor energije za ove hladne dane, a otprilike 100 g špeka ima oko 400 kcal. Novija istraživanja kažu da je preporučeno pojesti oko 30 g špeka ili jednu šnitu slanine slanine. Također špek se može vrlo jednostavno kombinirati s ostalim jelima, pa mnogi ljudi vrlo rado jedu špek s jajima i lukom, paštu fažolu sa špekom ili rižu u raznim kombinacijama s navedenom namirnicom.
Dobar tek!

IMG_60142.jpg

Autor. mag.nutricionizma Marina Jakšić

suvenirdeskclanak

Vaša reakcija na temu


Postani prijatelj kazališta

prijatelj kazalista 2019

Klikni na plakat gore za više informacija
Možete kupiti svakog radnog dana od 11 do 13 sati, osnosno petkom, subotom i nedjeljom u vrijeme kino predstava na blagajni Kulturnog centra Vodice.

 

bazenid
Makinapizza
kompostiranje

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE


Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217

Image is not available

30 godina brinemo se o Vašem ljepšem i zdravijem osmijehu!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Vrhunska dentalna protetika sa moderno opremljenim laboratorijem, implantologija, ortodoncija za djecu i odrasle, tretmani laserom!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Najmodernija oprema od CBCT-a za 3D slikavanje, ZEBRISA za dijagnostiku čeljusnih problema, lasera te drugih uređaja za što precizniju dijagnostiku i terapiju!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Uz MakeUp by Mateja i Teenlifting metodu pomladit ćemo Vas i učinit Vaš osmijeh još sretnijim!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Mogućnost plaćanja kreditnim i debitnim karticama na rate te potrošačkim kreditom do 60 mjesečnih obroka!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Slider


Gradsko-inicijalni
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider


BumbaNG
tehnoadeo2017

Foto video vijesti

  1. Foto
  2. Video
Infovodice - Informativno oglasni portal Grada Vodica

Please publish modules in offcanvas position.