Uto23Sij2024
Information
Fotogalerija 11

Ministar gospodarstva i visoki dužnosnici posjetili Vodice radi projekta aglomeracije

U gradsku upravu grada Vodica danas su stigli visoki dužnosnici, među kojima su ministar gospodarstva Damir Habijan, ravnateljica Uprave vodnoga gospodarstva i zaštite mora Elizabeta Kos, generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković sa suradnicima, te saborski zastupnik Hrvoje Zekanović.

U gradsku upravu grada Vodica danas su stigli visoki dužnosnici, među kojima su ministar gospodarstva Damir Habijan, ravnateljica Uprave vodnoga gospodarstva i zaštite mora Elizabeta Kos, generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković sa suradnicima, te saborski zastupnik Hrvoje Zekanović.

Dočekali su ih gradonačelnik Vodica Ante Cukrov, načelnik Općine Tribunj Marko Grubelić, direktor Vodovoda i odvodnje Šibenik Zvonimir Štrkalj, saborska zastupnica i bivša gradonačelnica Vodica Branka Juričev Martinčev, te gradski pročelnici.

Glavna tema sastanka bila je radni sastanak na temu aglomeracijskog projekta Srima-Vodice-Tribunj, koji se odnosi na izgradnju i modernizaciju kanalizacijskog sustava u ovom području.

Na početku gradonačelnik Ante Cukrov naglasio je važnost kontinuiteta u radu na projektu, koji je započet u mandatu bivše gradonačelnice Branke Juričev Martinčev. 

"Ovaj projekt je ključan za naš grad. Uspješno je odrađena prva faza, a sada se okrećemo drugoj fazi. Posebnu pažnju posvećujemo i otoku Prviću. Sada je vrijeme da se posvetimo izgradnji sekundarne mreže i proširenju pročišćivača. Moramo djelovati brzo, svako ljeto smo suočeni s izazovima zbog izljevanja fekalija u more, što nije prihvatljivo za grad koji u sezoni ugosti 50 tisuća ljudi," izrazio je gradonačelnik.

Na kraju, gradonačelnik Ante Cukrov je izrazio optimizam o budućem tijeku projekta, naglašavajući spremnost grada. 

"Vodice su jedan od dva najspremnija grada za aglomeracijski projekt. Pred nama je ulazak u fazu europskog savjetovanja, zatim slijedi objava javnog natječaja i potpisivanje ugovora. Očekujemo da će gradnja početi već ove jeseni i da će se odvijati kroz nekoliko nadolazećih godina," istaknuo je gradonačelnik.

Ministar gospodarstva Damir Habijan izrazio je zadovoljstvo mogućnošću da doprinese projektu. Habijan je spomenuo Prioritizacijski poziv iz Programa Konkurentnost i kohezija 2021. - 2027., koji je otvoren do 15. ožujka. 

"Vodice su već u visokoj fazi pripremljenosti za ovaj projekt, s potpuno riješenim imovinsko-pravnim odnosima i pravomoćnim građevinskim dozvolama. Uzimajući u obzir velik broj turista koji posjećuju Vodice tijekom sezone, ovaj projekt je od ključnog značaja za grad. Možete računati na moju punu podršku," naglasio je ministar Habijan.

Ravnateljica Uprave vodnoga gospodarstva i zaštite mora, Elizabeta Kos, istaknula je značaj suradnje u realizaciji ovog projekta, posebice s saborskom zastupnicom Brankom Juričev Martinčev.

"Od samog početka projekta, suradnja i komunikacija s gospođom Juričev Martinčev bila je izuzetna," rekla je Kos. Također, naglasila je važnost položaja Vodica u sklopu Prioritizacijskog poziva na dostavu projektnih prijedloga. "Vodice se nalaze u prvoj prioritetnoj skupini ovog poziva. Nakon same dostave projekata slijedi proces bodovanja, gdje Vodice imaju dodatnu prednost zahvaljujući već izgrađenom pročišćivaču iz prethodnog programskog razdoblja," dodala je Kos.

Generalni direktor Hrvatskih voda, Zoran Đuroković, istaknuo je izuzetnu pripremljenost Vodica za realizaciju ovog velikog projekta.

"Vodice su se pokazale kao jedan od najbolje pripremljenih gradova za ovakav obimni projekt. Radi se o značajnom poduhvatu koji uključuje izgradnju preko 70 km kanalizacijskih kolektora i 45 km vodoopskrbnih cjevovoda. Osim toga, planiramo rekonstrukciju 25 km cjevovoda kako bismo smanjili gubitke. Važan aspekt projekta je i rješavanje preko 5000 kućnih priključaka," rekao je Đuroković.

Branka Juričev Martinčev, bivša gradonačelnica i saborska zastupnica, izrazila je zahvalnost za ministrovu podršku i razumijevanje. "Ministarova prisutnost u Vodicama jasno pokazuje da postoji razumijevanje za napore koje smo uložili u ovaj projekt. Iako smo se suočavali s različitim izazovima, nije bilo zastoja ili nemara s naše strane. Ovaj projekt je od izuzetne važnosti za Vodice i njegov razvoj te je vrijeme da se krene s izgradnjom," naglasila je Martinčev.

Načelnik Općine Tribunj, Marko Grubelić, istaknuo je važnost suradnje s Vodicama. "Kao manja općina, suradnja s Vodicama na ovom projektu je ključna za nas. Zajedničkim snagama možemo ostvariti ciljeve koji su inače izvan našeg pojedinačnog dosega," rekao je načelnik Grubelić.

Saborski zastupnik Hrvoje Zekanović naglasio je hitnost rješavanja pitanja aglomeracije u Vodicama. "Vodice su, po veličini, drugo urbano područje u našoj županiji, gotovo usporedivo s Šibenikom. S obzirom na to da tijekom sezone ugoste preko 50 tisuća ljudi, nedopustivo je da nemaju riješenu aglomeraciju i da otpadne vode dođu do mora. Vodice bi trebale biti prioritet za Šibensko-kninsku županiju," istaknuo je Zekanović.

Zvonimir Štrkalj, direktor Vodovoda i odvodnje Šibenik, izrazio je ponos zbog uloženog truda u projekt. "Ovo je do sada naš najveći, najbitniji i najbolje pripremljeni projekt. Uložili smo mnogo truda i sada s nadom očekujemo njegov uspjeh," rekao je Štrkalj.

Svi sudionici sastanka izrazili su optimizam i odlučnost u provedbi ovog ključnog projekta za Vodice i širu regiju, koji će imati dugoročne pozitivne učinke na okoliš i kvalitetu života lokalnog stanovništva.

TVOJA REAKCIJA NA ČLANAK
  • 15
  • 2
  • 2
  • 0
  • 0
  • 1