Također su ponovili da će aplikacija biti objavljena ovog mjeseca. Kako su rekli u APIS-u, aplikacijaje u nadležnosti Ministarstva zdravstva koje je zaduženo za njezino predstavljanje i aktiviranje. Ime aplikacije bit će objavljeno prilikom njezina predstavljanja, navodi dnevnik u broju od subote.
Korištenje aplikacije u susjednoj Sloveniji jučer je odobrio tamošnji parlament. Zasad nije poznato hoće li i u Hrvatskoj biti predložen posebni zakonski okvir za korištenje aplikacije koji bi morao odobriti i Sabor.
Da bi aplikacija u Hrvatskoj uopće mogla raditi prilikom posljednjeg ažuriranja operativnih sustava na Android i iPhone telefonima u postavke telefona je “ubačena" podloga za rad aplikacije u Hrvatskoj.
Na iPhoneu taj alat se naziva “izrada log zapisa za praćenje izloženosti bolesti Covid-19”, dok je na Android telefonima pod nazivom “praćenje izloženosti Covid-19".
Ovo ažuriranje korisnici pametnih telefona u Hrvatskoj ne mogu koristiti dok nema aplikacije, ali su uredaji spremni za njezino instaliranje i korištenje. Kao što je već prije najavljeno, hrvatska aplikacija funkcionirat će na potpuno dobrovoljnoj bazi.
Svaka akcija bit će dobrovoljna čak i to da osoba koja je zaražena to i upiše u aplikaciju, što je glavni preduvjet da se njezini kontakti upozore da su bili , u doticaju s njom. Putem aplikacije neće biti moguće geolociranje vlasnika mobitela, donosi Jutarnji list.