05 Ruj 2018
    2930

Izgleda li posao čuvanja plaže kao na Baywatchu? Spasilac Luka Rak opisao nam je svoj radni dan

Ocijeni sadržaj
(4 glasova)
0
Poslijednja izmjena dana Srijeda, 05 Rujan 2018 17:16

Sudeći po vremenskim prilikama i padu broja turista može se reći da se sezona bliži kraju. Iskoristili smo priliku i ‘ukrali’ trenutak pažnje spasiocu koji je cijelo ljeto svakodnevno budno držao oči na kupačima duž Hangara.

 

Dvadesetogodišnji Luka Rak o sigurnosti na Hangaru brine se od 11. lipnja, a ovo je njegova prva sezona. Može se reći, idealan kandidat za ovaj posao: po prirodi nije paničar, a more mu je u ‘malom prstu’ jer već godinama trenira vaterpolo u VK Šibenik Solaris.

- Upravo zbog sporta kojim se bavim od sedme godine posao mi odgovara. Svaki dan mi započinje i završava vaterpolom i treningom, a vrijeme između boravim ovdje na plaži – točnije od 11 do 18 sati, kazao je Luka Rak.

Ističe da taj posao nosi veliku odgovornost te da bi svi oni koji se njime žele baviti trebali prvenstveno biti odgovorni i savjesni. Posao najčešće nije jako zahtjevan, ali zahtjeva mnogo koncentracije i smirenosti u kriznim situacijama.

- Nema dana kad se prije posla ne pomolim da sve prođe u redu… No, panici nema mjesta – od nje sve kreće. Odgovornost je ogromna, prvo što sam napravio prvi radni dan je bilo ostvarivanje kontakata sa svim radnicima diljem plaže i otvorio njima oči da u slučaju bilo kakve potrebe za intervencijom okrenu moj broj ili zovu 112. Do njihova dolaska pružam prvu pomoć i pomažem onoliko koliko je to u mojoj moći, objasnio je.

Intervencija nije bilo mnogo, otprilike jedna dnevno. Tragičnih slučajeva, nasreću, nije bilo uopće, a najčešće su bile nesvjestice, porezotine ili prijelomi, ali i uspješne potrage za zagubljenim mališanima.

 image1.jpeg

- Svaki kandidat koji završi tečaj u trajanju od sedam dana stječe dvogodišnju licencu s kojom može raditi na bilo kojoj plaži u Hrvatskoj. Organizira ga Crveni križ, a iako traje relativno kratko, vrlo je iscrpan.

Komentirao je i nezapamćenu tragediju na splitskoj plaži kada je od udara groma u moru stradao kupač.

- Stranci su najmanje svjesni takve opasnosti. Imali smo nekoliko ljetnih nevera i pri svakoj sam ih upozorio da je bolje izaći i negdje se skloniti jer istureni objekt je nešto što privlači grom. Naravno – ne pod stablo!, naglasio je.

Luka će plažu čuvati dokle god je na njoj još kupača, najvjerojatnije do 15. rujna kao i ostali spasioci u vodičkom kraju na plažama pod koncesijom kojih je, uz njega, još četvero: troje na Plavoj plaži i jedan u Srimi, a najlakše će te ih prepoznati po žutim majicama koje su im zapravo spasilačke uniforme.

Vaša reakcija na temu
Super
Hahaha
Opa
Tužno
Ljut sam

suvenirdeskclanak


Štefica Cvek u raljama života

stefica-plakat.jpg

Klikni na plakat gore za više informacija
Blagajna radi u prijepodnevnim satima od 21. do 25. siječnja od 11 do 13 sati.

bazenid
Makinapizza
kompostiranje

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE


Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217

Image is not available

30 godina brinemo se o Vašem ljepšem i zdravijem osmijehu!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Vrhunska dentalna protetika sa moderno opremljenim laboratorijem, implantologija, ortodoncija za djecu i odrasle, tretmani laserom!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Najmodernija oprema od CBCT-a za 3D slikavanje, ZEBRISA za dijagnostiku čeljusnih problema, lasera te drugih uređaja za što precizniju dijagnostiku i terapiju!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Uz MakeUp by Mateja i Teenlifting metodu pomladit ćemo Vas i učinit Vaš osmijeh još sretnijim!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Mogućnost plaćanja kreditnim i debitnim karticama na rate te potrošačkim kreditom do 60 mjesečnih obroka!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Slider

ngkrkades
Gradsko-inicijalni
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider


BumbaNG
tehnoadeo2017

Foto video vijesti

  1. Foto
  2. Video
Infovodice - Informativno oglasni portal Grada Vodica

Please publish modules in offcanvas position.

Please enter your phone number
and we call you back soon

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Whatsapp
Pošaljite vijest ili fotografiju putem Whatsup-a

Kontakt

Kontakt

Close