Lipanj 25, 2022 3491

Ravnatelj Osnovne škole Čista Velika Marijan Belamarić odlazi u mirovinu: 'Stvaranjem atmosfere unutar škole i kolektiva mogu proizaći samo odlični rezultati'

Ocjeni sadržaj
(9 glasova)

Ravnatelj Osnovne škole Čista Velika od samih početaka Marijan Belamarić 1. rujna odlazi u mirovinu. Njegov profesionalni put krenuo je 1979. godine u Stankovcima gdje je radio kao nastavnik Tjelesne i zdravstvene kulture, a točno pred Domovinski rat postao je ravnatelj osnovne škole u Čistoj Maloj iz koje se formirala ustanova u kojoj će dočekati svoj zadnji radni dan. Ta je škola nedavno proslavila 20. obljetnicu, a ravnatelj Belamarić se za naš portal prisjetio teških početaka, ratnih godina i ponosa kad je škola napokon otvorila svoja vrata te danas postala jedna od najmodernijih na našem području i šire.

- Nakon Stankovaca nastavio sam raditi kao nastavnik TZK u Čistoj Maloj i Pirovcu. Točno pred rat sam postao ravnatelj OŠ u Čistoj Maloj. Tada se u progonstvu iz tri kolektiva – Bribirske Mostine, Čista Mala i Bratiškovci formirala OŠ Čista Velika. Znate kako kažu, svakog gosta tri dana dosta, a mi smo proveli čak deset godina u izbjeglištvu u vodičkoj školi. Nismo imali ništa, sve smo njihovo koristili. Moje kolege i ja nikad to nećemo zaboraviti – započeo nam je priču ravnatelj Belamarić.

Kad je Osnovna škola Čista Velika napokon otvorila svoja vrata, za njega, kolege, mještane i učenike to je bio trenutak velikog ponosa, iako – škola je bila prazna. Imali su tek klupe, stolice i table. Snalazili su se na sve moguće načine, a ravnatelj Belamarić tada je preuzeo ulogu menadžera i uz veliku pomoć 10-ak ljudi, raznih donacija (posebice Ambasade Kraljevine Norveške) uspio graditi školu i dovesti je do ovoga što je ona danas.

- Tu su bili brojni odlasci u ministarstva u Zagreb, a po meni je ključna osoba u počecima naše priče bio pokojni biskup mons. Srećko Badurina. Dok smo bili u Vodicama kao prognaničko-izbjeglička škola bili smo tranzit za izbjeglice iz BiH, od kojih je jedan dio ostao tu i živjeti. Tada smo imali oko 120 učenika, a danas, nažalost uz sve uvjete imamo trend pada te brojimo 85 učenika.

Nema godine kad njihovi učenici nisu na državnim natjecanjima, posebice iz Likovne kulture uz vodstvo nastavnice Manuele Srdarev. Uz Likovnu kulturu, ove je godine njihova učenica Ida Biluš bila na državnom natjecanju i iz Tehničke kulture.

- Ponosni smo na našu djecu, na odnos koji s njima gradimo. Stvaranjem atmosfere unutar škole i kolektiva mogu proizaći samo odlični rezultati. No nažalost, ova je pandemija utjecala na njih te su popustili u učenju. Razumijem ih, ali znam da su pametni i da se mogu malo više uhvatiti knjige.

Najveći broj učenika je upravo iz Čiste Velike, a ostala djeca dolaze iz Čiste Male, Grabovaca, Gaćeleza, Krkovića, Lađevaca, Bilostanova i Piramatovaca.- Imamo široku lepezu. Dio njih bi mogao ići i u druge škole, no sviđaju im se naši uvjeti jer je naša škola danas postala jedna od najmodernijih škola ne samo u županiji, već i šire. Inače, ukoliko bi se u Čistoj Velikoj i okolnim selima otvorile male privrede primjerene ovom području i industrijska zona to bi zadržalo oljude. Udaljeni su svega 15 km od Vodica, a ta udaljenost negdje ne znači ništa.

Osnovna škola u Čistoj Velikoj danas je kompletno uređena. Ispred nove sportske dvorane nalazi se veliko vanjsko igralište koje jako lijepo izgleda posebice noću, kad se upali rasvjeta. Također, na proslavi 20. obljetnice otvoren je i školski eko senzomotorički vrt.

- Razgovarao sam s gradonačelnikom Cukrovom o mogućnosti osvjetljenja vrta. Time će park dobiti na težini, bit će predivno. Imamo i maslinik iz kojeg smo dobili ulja kad ga nitko nije imao. Također, imamo sklad škole i dječjeg vrtića, a tu je i crkva s novim lijepim trgom. Žao mi je samo što neću uspjeti napraviti bazen kako bi naša djeca učila plivati te imala mogućnost još jedne rekreacije.

No, ravnatelj Belamarić ističe da iako je sav taj fizički i materijalni dio bitan da bi mogli funkcionirati, puno je važnija atmosfera unutar kolektiva. Ona je ključ pomoću kojeg je moguće svakakva čuda izvesti.

- Znate osjećaj kad jedva čekate doći na posao i znate da će vam biti lijepo? Tome sam stremio, a rezultati su najlogičniji slijed toga. Naglasak na atmosferi se provlači kroz sve godine mog ravnateljstva. To je ono što nam je najviše nedostajalo u pandemiji, naša druženja. Svaki petak bi ostali još koji sat duže kako bismo zajedno pripremili ručak u našoj školskoj kuhinji, nije nam se žurilo kući.

Naglašava kako su njegove kolege dobri i inteligentni ljudi koji mogu samo još više oplemeniti tu atmosferu. Iako im ta zadaća neće biti laka, vjeruje da će školu dignuti na još višu razinu. Školu čini mladi kolektiv, a kako je kazao – njegovim odlaskom bit će još i mlađi.

- Isto očekujem i od novog ravnatelja. Najveću grešku bi učinio ukoliko bi izgubio ovu atmosferu. Stvorili smo dobre uvjete za sve buduće generacije što dolaze. Moja poruka roditeljima je da budu svjesni puberteta, rade na povezanosti i dobrom odnosu. Svatko na svoj, primjereni način.

Upravo je pubertet na užasan način eksplodirao kod učenika i ljubimca Tina Šunjerge na čiji spomen mu se javlja jaka bol u srcu.

- Njegova majka bila je član školskog odbora, predivna osoba. Uvijek me boli kako nisam ništa osjetio. Ljudi me često pitaju što se dogodilo, no postoji nešto što se zove četiri zida nečije obitelji i tu nitko nema pravo ulaziti. Pubertet je jedno osjetljivo i nimalo bezazleno razdoblje na koje uvijek upozoravam. Imam i ja tri sina i znam koliko zna biti teško, ali uvijek treba biti kraj njih.

Na kraju, želja mu je da roditelji djecu što više uključe u sportske aktivnosti. Da može, kaže nam, uveo bi sat TZK svaki dan. Jer, zdravlje je najvažnije i iz njega se može očekivati samo dobro. Svoju mirovinu provest će upravo tako – aktivno.

- Nemam točnu viziju kako bi moja mirovina trebala izgledati, ali orijentirat ću se na sebe, što više kretanja, šetanja i trčanja. Ipak, nedostajat će mi ovaj segment života unazad 40 godina, svaki dan – ispričao nam je ravnatelj Belamarić.

djelomob1.jpg