Prosinac 30, 2022 1658

Nema natjecanja na kojem ne "pokupe" medalje

Mladi i perspektivni biciklisti kluba Orlov krug Maša Klarić i Mate Sladoljev osvajaju brda Hrvatske

(3 glasova)

Mladi i perspektivni biciklisti kluba Orlov krug Maša Klarić i Mate Sladoljev osvajaju brda Hrvatske. Ni školske obveze ih ne ometaju u osvajanju zlatnih odličja, a ljubav prema biciklizmu za Mašu Klarić nije slučajnost.

Sve je započelo 2016. godine na božićnoj dječjoj biciklijadi održanoj u Vodicama, kada je, kako nam je ova dvanaestogodišnjakinja otkrila, na bratovom BMX biciklu, u konkurenciji od tridesetak djece, osvojila prvo mjesto.

I od tog trenutka ne prestaju stizati medalje u njihov dom, kojih Maša broji trenutno preko sto.

Osvojila je tako Maša samo ove godine Državno prvenstvo u XC-u, Kup hrvatske u XC-u, Državno prvenstvo u disciplini eliminatoru i XCC- u, te drugo mjesto na Državnom prvenstvu u cross duatlonu.

Ali od svih najdraža joj je titula osvojena na utrci XCO Orlov krug, Vodice 2018. godine.

- Na toj utrci spojena je moja kategorija s djevojčicama 2 godine starijima, ali ja sam tu utrku pobijedila, mada nitko to nije očekivao. Osim tog na toj utrci je nastala moja najdraža slika s bratom – dodaje Maša.

Usprkos svakodnevnim zahtjevnim treninzima, čiji se intenzitet povećava kako se približava kup Hrvatske, Maša neumorno osvaja staze i onda kada joj uz rame stoje iskusniji i stariji protivnici. I uz treninge i školske obveze još nađe vremena za druge aktivnosti.
Uz biciklizam, njenu prvu ljubav, Maša se bavi još kick boxing-om, jedrenjem na dasci, plivanjem te trail trčanjem.

- Tijekom zime idem na plivanje i kick boxing, a ponekad idem i trčati u brdo – dodala je ova uspješna sportašica.

Kada zatopli najviše je na biciklu dok ljeti jedri na dasci. Maša uspješno usklađuje školske obveze i sport, a slobodno vrijeme najviše provodi s prijateljima.

Iako do slijedeće sezone ima vremena, Maša se ne priprema ništa posebno osim uobičajenih treninga, ali svakako bi voljela pobijediti.

Uz Mašu medalje kući nosi i Mate Sladoljev, četrnaestogodišnjak iz Vodica. Osim što je zaljubljenik u prirodu, od malih nogu je zavolio biciklu. Počeo je trenirati prije 5 godina i od tada niže uspjehe.

- Prvu medalju sam osvojio na biciklijadi "Mala brnistra" u Vodicama, 2018. godine i to mi je bio motiv da se počnem baviti biciklizmom i tako je sve krenulo – rekao nam je Mate Sladoljev, uspješni biciklist iz Vodica.

Iako mu je bilo jako naporno i imao je veliku tremu, nije posustao i od tada niže uspjehe.

Njegov trener, Roko Fržop mu je uzor i baš zahvaljujući njemu, Matinom talentu i upornosti, ovaj mladi sportaš kući je do sada donio 32 medalje.

- Svakodnevno treniram i moj trening se najčešće sastoji od šprintanja po ravnici, koliko mi snaga dopušta te penjanja uz duge uzbrdice kako bi postigao veliku kilometražu – dodaje Mate.

Svaki dan kada se vrati iz škole ide na trening kako bi poslije treninga imao vremena za učenje, a kada je slobodan vrijeme provodi s obitelji i prijateljima.

- Trenutno sam prvoplasiran u kategoriji do 15 godina – nastavlja Mate.

A kako se utrke približavaju treninzi postaju intenzivniji i upravo to je dovelo do Matinih dosadašnjih osvojenih 12 utrka.

Tako se na XCO kupu Hrvatske Mate popeo na tron i osvojio prvo mjesto, dok je na Kraljevskoj utrci i jednoj od najkvalitetnijih staza u Dalmaciji dužine 29 kilometara i 800 metara bio treći. 2022. godine na Gabrinom maratonu mu je za dlaku izbjegla pobjeda, ali je osvojio ponosno drugo mjesto.

Iako je još u osnovnoj školi, a srednja već kuca na vrata, Mate još nije siguran koju će srednju školu upisati, ali ono u što je siguran je da voli biciklizam.