- U kojem obliku to ćemo vidjeti, još smo na terenu svaki dan i s ravnateljima i s pročelnicima. Prikupljamo sve relevantne podatke kako bi mogli organizirati nastavu. 48 objekata na području zahvaćenim potresom, 28 ih je bez oštećenja, 9 je izvan uporabe, a 12 ih je sa žutom naljepnicom. Sve pripremamo da se može krenuti po modelu A. Ondje imamo dva zla, pandemiju korone i potres, navodi Momir Karin.
Sistemske edukacije o katastrofama nema, ali mi iz Ravnateljstva civilne zaštite na tome radimo s Agencijom za odgoj i obrazovanje. Različiti rizici zahtijevaju različita postupanja i što se tiče potresa valjalo bi se ponašati sukladno uputama, rekao je Dražen Štajduhar, načelnik Sektora za smanjenje rizika od katastrofa Ravnateljstva civilne zaštite.
- Učenici za vrijeme potresa ne bi trebali paničariti. Ravnatelji i nastavnici bi trebali djeci objasniti da živimo u okruženju kojima prijete različite katastrofe. U slučaju potresa najbolje je sakriti ispod stola i odmaknuti se od staklenih površina, te ne bježati odmah van. Kada prođe prvi val potresa treba planski napustiti prostor. Treba znati da ne ubija potres nego zgrade i predmeti i zato treba planski napustiti prostor.
Plan je da prvi dan u zagrebačkim školama počne s vježbama evakuacije, rekao je Karin.
- U Zagrebu se trese već godinu dana i moramo naučiti živjeti s time. Obilazeći sad ova područja, vidjeli smo da su škole sigurna mjesta, a sada će se raditi s učenicima i te vježbe. Osnovno je da moramo brinuti o sigurnosti i zdravlju naših učenika, dodaje.