24 Lis 2018
    1236

Priča koja ima veliki kulturni potencijal: Vodice bi mogle dobiti festival trubadura

Ocijeni sadržaj
(0 glasova)
0
Poslijednja izmjena dana Srijeda, 24 Listopad 2018 14:03

Ovog ljeta, na manifestaciji "Đardin je in" imali smo prilike upoznati Igora Lokasa, vodičkog pjesnika, glazbenika i kantautora. Svoje pjesme sam stvara, uglazbljuje i izvodi, a najveći mu je užitak kada te pjesme i emocije, o kojima pjeva, zažive u raznim aranžmanima i verzijama drugih izvođača.

Igor svoju glazbenu strast dijeli sa 15-ak svojih istomišljenika iz šibenske županije, koji svoje umjetničko mjesto pod suncem nalaze kroz poeziju, glazbu i povezivanje sa svim ljudima dobre volje, kojima je ta glazba potrebna da bi se kroz nju mogli izraziti.

Ti istomišljenici odnedavno se prepoznaju u imenu "trubaduri".

Sve je počelo kada je Stanko Ferić, novinar i publicist, prije dvije godine na Radio Šibeniku objavio natječaj za "najpopularniju šibensku pjesmu svih vremena".

Slušatelji su začudno tada predlagali i neke pjesme anonimnih kantautora, te je Ferić uočio da u našoj županiji ima zaista puno ljudi koji samoinicijativno pišu, uglazbljuju i pjevaju svoje pjesme, a većinom nisu niti glazbeno obrazovani, niti su dio nekog udruženja u smislu benda, klape ili slično.

O toj činjenici Ferić je upoznao i HTV, koja se za temu zainteresirala i o novootkrivenim šibenskim trubadurima napravila dokumentarni film, nedavno emitiran u programu HTV-a u formi dvije polusatne epizode.

Već nakon prve promocije na Radio Šibeniku, trubaduri su samoinicijativno počeli organizirati trubadurske večeri i koncerte te se priča vrlo prirodno počela sama razvijati.

Kao i pjesme. “Pjesma treba nas da je napišemo, kao što i mi trebamo pjesmu…”, kaže Igor.

Tako npr. trubaduri Igor Lokas i Josip Bašić organiziraju "Večeri trubadura" u Vodicama i Srimi, Svetin Milutin Mačak na Krapnju, a Vedranko Šikić Balara u Murteru.

Trubaduri su se također povezali sa udruženjima pjesnika iz Šibenika, Vodica i Zadra, sa kojima imaju lijepu suradnju, pa sudjeluju u zajedničkim poetsko-glazbenim večerima, koje se održavaju u raznim ugodnim prostorima, kao što su šibenska i vodička knjižnica, ili caffe bar Moderato cantabile u Šibeniku i Callegro u Zadru.

U Vodicama se priča o trubadurima kotrlja već neko vrijeme, pa je tako (kako kaže Ferić) "prva trubadurska večer ikad", održana u Gradskoj knjižnici Vodice 2016. godine, kada je naš trubadur Igor u svojoj 57. godini, imao prvi samostalni cjelovečernji koncert pred publikom.

Taj nastup uveličala su još dva trubadura, gore navedeni Svetin Milutin Mačak, te Boris Erceg i šibenska klapa "Stina".

Od tada se Igor povezao sa raznim pjesnicima, glazbenicima i producentima, a sve da bi što uspješnije predstavio svoje pjesme publici.

“Predugo su te pjesme ležale i čekale svjetlo dana. Sada žele vani. I to rade”, govori nam Igor.

A da je tomu tako, svjedoči i činjenica da kada pošalje svoju pjesmu na neki festival, ta pjesma vrlo često bude i prihvaćena.

Večer trubadura i KŠ (15 of 27).jpg

Prije 8 godina na Zadarfestu je mladi, ali već na Šibenskoj šansoni dobro poznati pjevač, Max Hozić, izveo Igorovu skladbu "Bambi Bambina", koja je jedno vrijeme bila vrlo izvođena po lokalnim radio postajama sve do Slavonije.

Godinu kasnije, svoju je pjesmu "Neko te treba" Igor izveo u Podgori na Festivalu šansona gdje su nastupali i renomirani glazbenici poput Meri Cetinić i Zorice Kondže.

Njegovu skladbu "Ti u kupe, ja u špade" izvela je zatim klapa Stina na festivalu klapa u Kaštelima 2016. godine, a prošle godine je Igor, u duetu sa Jelenom Pletikosom, mezzosopranisticom iz Vodica, izveo "Te prilipe tvoje oči" na Marko Polo Festu u Korčuli.

“Volim raditi sa profesionalcima, i ljudima koji iskreno pristupaju glazbi, jer to donosi najbolji rezultat. Isto tako želim pridonositi kulturnoj promidžbi svoga grada i sredine u kojoj živim. Želja mi je i radim na tome da se glas o izvrsnim, ali samozatajnim vodičkim pjesnicima poput Anđelka Španje Peka i Anke Vodanov, te kantautorima kao što je Krešimir Španja, čuje i izvan "našeg malog mista" jer oni to svojim djelima svakako zaslužuju.

Nasuprot zbilje, koja je puna onih i onoga što nas razdvaja, trubaduri žele spajati ljude, a to se može najlakše sa onim što nam je svima zajedničko, ljubavlju prema svojim bližnjima, obitelji, svome gradu, domovini, moru, ljepoti života, potrazi za srećom..., i uglazbljenom poezijom, koja o svemu tome progovara.

Ova priča ima veliki kulturni potencijal, kojeg bih volio, zajedno sa svojim prijateljima trubadurima i pjesnicima, razvijati i dalje.

Osjećam da bi Vodice mogle biti to mjesto, gdje bi se okupljali "šibenski trubaduri", pa zašto ne, i pokrenuo "Festival trubadura", koji bi mogao postati tradicionalan kao dio naše kulturne baštine i turističke ponude grada i županije - kao što su to Večeri dalmatinske šansone u Šibeniku ili CMC festival u Vodicama.

Jer priča o trubadurima je priča o tome, kako čovjek može uspjeti u nečemu što želi, ako to istinski voli i ako mu mjerilo za uspješnost nije milijunska naklada, niti slava i bogatstvo, nego zadovoljstvo i sreća ljudi oko sebe, sa kojima se ta neka izvorna ljudskost i emocija želi podijeliti.
I vjera u sebe i u to da rade nešto dobro”, zaključuje ovaj trubadur.

Vaša reakcija na temu
Super
Hahaha
Opa
Tužno
Ljut sam

suvenirdeskclanak


Štefica Cvek u raljama života

stefica-plakat.jpg

Klikni na plakat gore za više informacija
Blagajna radi u prijepodnevnim satima od 21. do 25. siječnja od 11 do 13 sati.

bazenid
Makinapizza
kompostiranje

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE


Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217

Image is not available

30 godina brinemo se o Vašem ljepšem i zdravijem osmijehu!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Vrhunska dentalna protetika sa moderno opremljenim laboratorijem, implantologija, ortodoncija za djecu i odrasle, tretmani laserom!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Najmodernija oprema od CBCT-a za 3D slikavanje, ZEBRISA za dijagnostiku čeljusnih problema, lasera te drugih uređaja za što precizniju dijagnostiku i terapiju!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Uz MakeUp by Mateja i Teenlifting metodu pomladit ćemo Vas i učinit Vaš osmijeh još sretnijim!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Mogućnost plaćanja kreditnim i debitnim karticama na rate te potrošačkim kreditom do 60 mjesečnih obroka!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Slider

ngkrkades
Gradsko-inicijalni
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider


BumbaNG
tehnoadeo2017

Foto video vijesti

  1. Foto
  2. Video
Infovodice - Informativno oglasni portal Grada Vodica

Please publish modules in offcanvas position.

Please enter your phone number
and we call you back soon

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Whatsapp
Pošaljite vijest ili fotografiju putem Whatsup-a

Kontakt

Kontakt

Close