04 Sij 2019 FB grupa

Vodički skauti - učenje novih vještina, boravak u prirodi i širenje kršćanskog duha - Svi ste dobrodošli!

Ocijeni sadržaj
(3 glasova)
0
Poslijednja izmjena dana Petak, 04 Siječanj 2019 22:04

Živimo u vrlo izazovnom vremenu, kako za djecu tako i za roditelje. Često slušamo kako djeca sve manje vremena provode u prirodi, igrajući se vani na ulici te uviđamo da djetinjstvo danas vrlo malo sliči na djetinjstvo kakvo smo mi imali, a pogotovo kakvo su imali naši roditelji ili bake i dide.


Na sreću, u Vodicama već dvije i pol godine postoji protuteža tome - Katolički skauti župe sv. Križa. Misao vodilja je da se djeci i mladima pruži sadržaj na otvorenome, u prirodi, zatim da im se prenose vještine koje se, na žalost po malo zaboravljaju, a sve kroz vjersku dimenziju odnosno kroz širenje radosne vijesti te kršćanskog duha.

Pokretači ove divne zamisli su Ivan Skočić i Marko Juričev Martinčev, sa kojim smo imali prilike porazgovarati;

“Skauti su kroz cijelu godinu vezani uz župne datume, pa se tako na prikladan način obilježavaju svi važni datumi i blagdani. Tako smo ove godine na primjer putovali u Linz po betlehemsko svijetlo koje smo donijeli u našu Župu.

Uz obilježavanje raznih datuma se održavaju susreti jednom tjedno na kojima igramo različite odgojne igre, učimo o čvorologiji ili pripremamo određene aktivnosti koje su u planu. Jedna od najbitnijih stavki je i boravak u prirodi te ljetni kampovi, pa smo tako dobili na korištenje zemljište na Prviću na kojem organiziramo višednevna kampiranja, a u zimsko doba se penjemo na Prominu ili posjećujemo neka druga okolna mjesta”, govori nam Marko te nadodaje kako nerijetko aktivnosti skauta imaju humanirarni ili ekološki predznak.

Tako su u božićno doba skupljali darove koje su poklanjali obiteljima slabijeg imovinskog statusa, a nedavno su proveli i tzv. Eko patrolu kojom su vrijedne ručice detaljno očistile dionicu od Plave plaže pa sve do Maloga porta. Ono što je bitno je to da se djeca uče raditi rukama; nedavno su posjetili stolarsku radionicu kod našeg sumještanina Anđelka Peke i njegovog sina Blaža gdje su imali radionicu o procesu obrade drva za izradu različitih drvenih predmeta. Na kraju su skauti izradili tri kućice za ptice.

47228522_10215346962200542_4593347285462548480_n.jpg

Popis vještina koje se u skautima dobivaju je zaista dug pa spomenimo još jednu; vodički skauti su kroz prošlu godinu skupljali ljekovito bilje koje su stavljali u maslinovo ulje i tako radili macerate i kantarionovo (gospino) ulje. Te iste proizvode su nudili župljanima u Vodicama i u Zagrebu i tako skupili sredstva za nabavku još 5 šatora, konope, financiranje izleta, okrjepe te još mnoge stvari.

Njihovi proizvodi su vrlo brzo “nestali” što znači da su ti proizvodi prepoznati kao eko proizvodi vrlo visoke kvalitete.

42734788_10214915782901329_2441118931256082432_n.jpg

Skauti, odnosno djeca se kroz ovakve aktivnosti sustavno uče redu i pravilima, aktivni su župljani, a Ivanu i Marku je plan da formiraju grupu skautskih vođa iznad 14 godina starosti, odnosno onih koji bi vodili i radili aktivnosti sa mlađim uzrastima skauta.

“Za sada nas ima 60-ak aktivnih članova, a cilj nam je privući što više djece. Znamo da radimo dobar posao jer to vidimo na licima djece, a također i na reakcijama njihovih roditelja. Pridružite nam se! Svi ste pozvani i dobrodošli!”, zaključuje Marko.

Vaša reakcija na temu
Super
Hahaha
Opa
Tužno
Ljut sam

suvenirdeskclanak


Štefica Cvek u raljama života

stefica-plakat.jpg

Klikni na plakat gore za više informacija
Blagajna radi u prijepodnevnim satima od 21. do 25. siječnja od 11 do 13 sati.

bazenid
Makinapizza
kompostiranje

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE


Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217

Image is not available

30 godina brinemo se o Vašem ljepšem i zdravijem osmijehu!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Vrhunska dentalna protetika sa moderno opremljenim laboratorijem, implantologija, ortodoncija za djecu i odrasle, tretmani laserom!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Najmodernija oprema od CBCT-a za 3D slikavanje, ZEBRISA za dijagnostiku čeljusnih problema, lasera te drugih uređaja za što precizniju dijagnostiku i terapiju!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Uz MakeUp by Mateja i Teenlifting metodu pomladit ćemo Vas i učinit Vaš osmijeh još sretnijim!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Mogućnost plaćanja kreditnim i debitnim karticama na rate te potrošačkim kreditom do 60 mjesečnih obroka!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Slider

ngkrkades
Gradsko-inicijalni
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider


BumbaNG
tehnoadeo2017

Foto video vijesti

  1. Foto
  2. Video
Infovodice - Informativno oglasni portal Grada Vodica

Please publish modules in offcanvas position.

Please enter your phone number
and we call you back soon

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Whatsapp
Pošaljite vijest ili fotografiju putem Whatsup-a

Kontakt

Kontakt

Close