14 Ožu 2018
    1713

U Vodicama osnovan biljar klub Hustler Academy

Nemojte se bojati poraza i podcjenjivati svoju igru, vjerojatno ste puno bolji biljaristi nego što mislite

Ocijeni sadržaj
(0 glasova)
0
Poslijednja izmjena dana Srijeda, 14 Ožujak 2018 21:01

Nekoć je davno Nikola Tesla opisao biljar kao najsuptilniju igru perfekcije i logičnosti, satkanu od šahovske kombinatorike, zakona fizike i izvanredne povezanosti čovječjeg uma i tjelesne motorike. Ovu definiciju potpisuje i naš sumještanin Mario Petrović koji je prošle godine osvojio mjesto viceprvaka na veteranskom prvenstvu Hrvatske u biljaru.


Biljar igra već više od 20 godina, a sve je krenulo još u srednjoj školi kada je počeo zalaziti po kafićima. No, vrlo brzo igranje biljara iz zabave prešlo je u ozbiljnije bavljenje biljarom kada je shvatio da postoje ljudi koji bolje barataju biljarskim štapom i koji ga, kako on kaže, natamburaju.

A kakav je uopće takav "ozbiljniji" biljar?

"U kafiću je zadimljeno, puno je glasnih ljudi, normalno je da se igrači onako prijateljski posvađaju, padnu i neke nepristojne riječi, a u sportskom biljaru vladaju sasvim druga pravila; nema pušenja i pića, treba se biti propisno obučen, što znači hlače na crtu, polo majica ili košulja, cipele. Za vrijeme kada protivnik igra mora se sjediti mirno, nema komentara niti dobacivanja, a postoji i sudac.", objašnjava nam Mario.

Ono što je kod biljara zanimljivo, po Marijevom mišljenju, je to da najmlađi svjetski prvak u biljaru ima samo 17 godina, a najstariji više od 50 pa shodno tome može se početi sa sportskim biljarom tek, na primjer, u tridesetoj ili četrdesetoj i ako ste dovoljno ustrajni doći do visokih rangova u tome sportu.

P1080071_Custom.JPG

No, da bi se došlo do zavidnih pozicija potrebno je minimalno 5 godina svakodnevnih treninga.

"Zato puno ljudi i odustaje od ozbiljnijeg bavljenja ovim sportom jer nemaju strpljenja i ustrajnosti toliko dugo trenirati", kaže on.

S druge strane, kada se dovoljno ozbiljno uđe u biljarski svijet, biljaristi imaju priliku zaista puno putovati kroz gostovanja po turnirima. Tako je Mario 2002. godine prisustvovao na amaterskom svjetskom prvenstvu u Las Vegasu sa 250 stolova i preko 7000 natjecatelja.

U Vodicama postoji još entuzijasta koji dijele interes za ovaj sport.

Njih desetak osnovali su klub Hustler Academy, nazvan po poznatom filmu sa Paul Newmanom u glavnoj ulozi i koji je klasik u biljarskim svjetovima. Prostori ovog kluba se nalaze u Stablincu, ima 2 stola, vjerojatno je jedan od najbolje uređenih biljarskih prostora u Hrvatskoj, a to sve zaslugom njihovog predsjednika kluba, Alana Bujasa i Ivana Jelića kao suosnivača kluba.

Hustler Academy su zajedno sa biljarskim klubovima iz Šibenika, Drniša i Kistanja osnovali i županijsku biljar ligu koja funkcionira na način da se svaki mjesec održava po jedan turnir u jednom od gradova kada natjecatelji igraju pojedinačno jedni protiv drugih.

Postoji i ekipno natjecanje koje se također održava jednom mjesečno, osim u ljetnim mjesecima zbog turističke sezone i povećanog broja obaveza.

A za one koji uživaju u biljaru i voljeli bi im se možda pridružiti u putovanjima i sportskom načinu igre van kafića, Mario ima poruku:

"Nemojte se bojati poraza i podcjenjivati svoju igru. Vjerojatno ste puno bolji biljaristi nego što mislite."

P1080073_Custom.JPGBartol, najmlađi član BK Vodice

suvenirdeskclanak

Vaša reakcija na temu


Postani prijatelj kazališta

prijatelj kazalista 2019

Klikni na plakat gore za više informacija
Možete kupiti svakog radnog dana od 11 do 13 sati, osnosno petkom, subotom i nedjeljom u vrijeme kino predstava na blagajni Kulturnog centra Vodice.

 

bazenid
Makinapizza
kompostiranje

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE


Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217

Image is not available

30 godina brinemo se o Vašem ljepšem i zdravijem osmijehu!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Vrhunska dentalna protetika sa moderno opremljenim laboratorijem, implantologija, ortodoncija za djecu i odrasle, tretmani laserom!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Najmodernija oprema od CBCT-a za 3D slikavanje, ZEBRISA za dijagnostiku čeljusnih problema, lasera te drugih uređaja za što precizniju dijagnostiku i terapiju!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Uz MakeUp by Mateja i Teenlifting metodu pomladit ćemo Vas i učinit Vaš osmijeh još sretnijim!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Mogućnost plaćanja kreditnim i debitnim karticama na rate te potrošačkim kreditom do 60 mjesečnih obroka!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Slider


Gradsko-inicijalni
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider


BumbaNG
tehnoadeo2017

Foto video vijesti

  1. Foto
  2. Video
Infovodice - Informativno oglasni portal Grada Vodica

Please publish modules in offcanvas position.