Nezaobilazna sastavnica njihovih aktivnosti, kako i sami ističu, je lokalna zajednica koja je i dovela do izgradnje same ribarske luke. Ribarska zadruga Adria svoje proizvode nudi u i u maloprodajnom dućanu u centru Tribunja, dok se veletržnica nalazi u sklopu pogona za procesiranje i skladištenje koji se nalazi u samoj Ribarskoj luci Tribunj.
Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju Ribarskoj zadruzi Adria otvorila se mogućnost korištenja potpora koje raspisuje Operativni program za pomorstvo i ribarstvo. Jedan od temeljnih ciljeva Ribarske zadruge Adria je da se zajedničkim nastupom ribara u ulovu unaprijede sadašnji uvjeti ribarskog sektora, a njihovi natječaji doprinose ostvarenju ciljeva Zajedničke ribarstvene politike te je Ribarska zadruga Adria uz mjeru IV.3 izgradila i svoj vizualni identitet kako bi se što uspješnije istaknula na tržištu ribarstva, a mjerom IV.4. obnovila je svoj pogon za prihvat i preradu ribe.
O kakvim se projektima radi, otkrila nam je Slavica Sladoljev, stručna suradnica zaposlena u Zadruzi:
“Ribarska zadruga Adria aktivno prati i aplicira na natječaje koje raspisuje Šibensko-kninska županija, a koji su vezani uz razvoj ribarstva. Također pratimo i natječaje Ministarstva poljoprivrede - Uprave ribarstva te Ministarstva gospodarstva poduzetništva i obrta. Uz pomoć ovih natječaja dobivena sredstva uložili smo u inventar, strojeve, uređaje te uredsku opremu kako bi podigli naše poslovanje na jednu višu razinu. Također smo educiralii nas, zaposlenike u svrhu jačanja kompetencije svog poslovnog tima.” Iz Zadruge saznajemo i to da sve projekte usmjeravaju prema poboljšanju potrošnje i dodavanju vrijednosti naše jadranske ribe kako bi obogatili domaću gastronomsku ponudu te ojačali ovaj dio gospodarskog sektora.
Na određenim projektima Zadruga sudjeluje i kao partner pa su tako preko projekta DeFishGear i ML-Repair ostvarili izvanrednu suradnju sa Institutom za oceanografiju i ribarstvo iz Splita, a njihovi su kočari za vrijeme trajanja projekta pridonijeli smanjenju otpada u moru te ukazali na sam problem tog otpada. Zahvaljujući ovoj suradnji Ribarska je zadruga Adria bila pozvana na 42. sjednicu Odbora za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskog sabora gdje su iznesena znanstvena saznanja dobivena provedbom tog projekta i problemi nastali uslijed zbrinjavanja morskog otpada.
Da su se u Zadruzi ozbiljno primili posla svjedoči i činjenica kako su u proteklih šest mjeseci aplicirali na čak četiri natječaja od kojih su dva odobrena dok su preostala dva još u evaluaciji. Od dva koja su u evaluaciji, prvi projekt će doprinijeti inovativnim rješenjima u preradi ribe dok je drugi projekt usmjeren na povezivanje iskustva ribara sa znanjem znanstvenika kako bi se nastavili prikupljati podatci neophodni za razvijanje plana gospodarenja otpadom iz mora.
No, tu Zadruga ne staje već trenutno piše novi projekt vezan uz natječaj lokalne akcijske grupe u ribarstvu (LAGUR) koji je usmjeren na promociju lokalnog ribarstva, akvakulture, gastronomije i maritimne baštine. Ipak, u budućim projektima svoj će fokus stavljati na promociju njihovih smrznutih proizvoda kako bi jadranska riba dobila status koji zaslužuje, a sve sa ciljem da kupci kupuju domaće, a ne uvozno.
“Vođeni kineskom poslovicom koja kaže: „Planinu će pomaknuti samo onaj koji je u početku pomicao kamenčiće“ želimo uz pomoć promišljenih pomaka dovesti do napretka ribarskog sektora, zaključili su iz Ribarske zadruge.
